Bari,  City Break,  Europa,  Podróże,  Włochy

BARI – PRAWDZIWA ITALIA

Gdy po raz pierwszy dotarliśmy do Bari – oniemiałam. Znalazłam się w innym wymiarze. Chyba zawsze takiej Italii poszukiwałam. Kwintesencja południa. Wąskie uliczki, pranie zwisające z okien, balkonów, na porozciąganych pomiędzy budynkami sznurach…Mężczyźni siedzący w grupkach i rozprawiający o wczorajszym meczu. Kobiety na ulicy wałkujące na stolnicach ciasto. Świat się zatrzymał. Uwielbiamy Włochy. Przynajmniej raz w roku jesteśmy we Włoszech, ale Bari nas uwiodło tą właśnie naturalnością i prostotą. Dolce Vita.

Bari położone jest w południowej części Italii, tuż nad obcasem słynnego włoskiego buta, w centrum malowniczego regionu Apulia, pięknego, lecz dość biednego. Stare miasto w Bari, to  miejsce, w którym odkryliśmy autentyczne Włochy, niezmanierowane masową turystyką, gdzie brakuje tłumów i straganów z tandetnymi pamiątkami. Plątanina wąskich uliczek przenosi nas w zupełnie inny świat, w którym wszystko jest takie swojskie, takie proste.

Jak się dostać z lotniska do centrum?

Wielokrotnie było to opisywane na różnych blogach ale najważniejsze informacje przytoczę i tutaj.

Lotnisko im. Karola Wojtyły jest położone 9 km na północny zachód od centrum Bari.

Sposobów na to, jak dojechać z lotniska do centrum Bari jest kilka. Różnią się ceną oraz wygodą – im krótszy czas przejazdu, tym droższy środek transportu. Taksówki i wynajętego samochodu nie będę opisywała – to najprostsze sposoby.

Pociąg

Pociąg kursuje codziennie mniej więcej od godz. 5 do 23. Przejazd trwa 20 min. i kosztuje 5 €. Stacja znajduje się przy wyjściu USCITA AI TRENI, po lewej stronie w hali przylotów. Trzeba też wrócić – Dworzec, z którego odjeżdża pociąg w kierunku lotniska to budynek dworca Ferrovie Nord Barese przy Piazza Moro.

Shuttle bus

Bus Tempesta to nieduży niebieski bus prywatnego przewoźnika. Kursuje codziennie według tego samego rozkładu. Przejazd trwa 25 min. i kosztuje 4 €. Bilet kupisz u kierowcy. Odjeżdża z przystanku autobusowego obok wejścia na stację kolejową. Lekko po lewej wychodząc z hali przylotów. W centrum natomiast zatrzymuje się w kilku miejscach, a ostatni przystanek znajduje się przed wejściem na dworzec główny w Bari. Stąd też odjeżdża bus w kierunku lotniska.

Autobus miejski – Do centrum dojedziesz również autobusem nr 16.  Jest to najtańszy sposób dotarcia do centrum miasta, bilet kosztuje 1,50 €. Bilet kupisz u kierowcy. Autobus odjeżdża z przystanku obok stacji pociągów oraz zatrzymuje się na wielu przystankach, ostatni to plac przed dworcem głównym. Przy dworcu, bilet na autobus kupisz przy okienku niskiego budynku obok postoju autobusów „biglietteria”. Tutaj bilet kosztuje 1 €. Przejazd z lotniska do centrum trwa 40 min.

Na samym początku naszej wycieczki po starówce trafiamy do miejsca wręcz antycznego. Naszym oczom ukazują się kolumny i pozostałości architektoniczne.

Takie obrazki są na każdym kroku – pranie się suszy, mieszkańcy siedzą na wystawionych krzesłach – i tak płynie czas…

Stolica Apulii, jak mało który zakątek Włoch, powiązana jest z historią naszego kraju. Pochodząca stamtąd Bona Sforza, zostając królową Polski, przywiozła do nowej ojczyzny przyprawy korzenne, włoszczyznę oraz ducha renesansu. Los tak pokierował dziejami, że zamiast na ziemi polskiej spoczęła w tej samej świątyni, co relikwie patrona Bari – św. Mikołaja, pięknym kościele z białego kamienia, będącym klejnotem starego miasta i punktem obowiązkowym zwiedzania miasta. Zapraszam Was do bazyliki San Nicola.

Bazylikę św. Mikołaja w Bari zwiedzać można bezpłatnie, codziennie w godzinach: poniedziałek – sobota 7:00-20:30, niedziela od 7:00-22:00. Dla zainteresowanych – msze święte w (obrządku prawosławnym!) odbywają się w godzinach: poniedziałek – sobota: 7:30, 9:30, 18:30, w niedzielę: 7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 18:30, 20:30, dodatkowo w lipcu i sierpniu o 13:00

Kolejnym miejsce do którego docieramy jest – Catedrale San Sabino – Romańsko-gotycka katedra Św. Sabina wzniesiona na przełomie XI i XII w, w miejscu gdzie stał pałac bizantyjskiego namiestnika miasta. Św. Sabin był pierwszym patronem Bari.

Ale najpierw dobra kawa w kawiarni na rogu.

Z oddali wiedać – Castello Normanno-Svevo di Bari – ta imponująca twierdza jest symbolem miasta, pochodzi najprawdopodobniej z 1132 roku z inicjatywy króla sycylijskiego Normana Rogera II. W 1156 roku budowla została doszczętnie zniszczona, odbudowy jej podjął się cesarz Fryderyk II w 1233 roku. Przez kolejne lata w zamku rezydowali przedstawiciele dynastii andegaweńskiej, a później Sforzowie. W późniejszym okresie budynek służył jako więzienie. Ten malowniczo położony  renesansowy zamek, otoczony fosami jest jedną z głównych atrakcji miasta, choć wg nas interesujące jest tylko to co na zewnątrz. Środek był totalnie pusty.

Podsumowując – Co należy zobaczyć w Bari:

Klimatyczną Starówkę – Città Vecchia, obok Piazza Mercantile;

Bazylikę Św. Mikołaja – Basilica San Nicola;

Romańską Katedrę Św. Sabiny – Cattedrale di San Sabino.

Ulicę Corso Vittorio Emanuele II – w pobliżu jej wschodniego końca znajduje się wejście na plażę (promenada Lungomare) oraz Piazza del Ferrarese i Piazza Mercantile, na których skupia się codzienne życie mieszkańców;

Zamek – Castello Svevi di Bari.

A przede wszystkim trzeba się zgubić w uliczkach, przysiadać w uroczych knajpkach, napić się espresso z Jegermeisterem. Warto się zatrzymać, wyciszyć i chłonąć atmosferę.

Bari – lokalne potrawy:

Zarówno w Bari, jak i w całej Apulii warto spróbować świeżych ryb i owoców morza, robionych na miejscu lodów i sera mozzarella oraz lokalnego piwa. Ponadto region słynie z:

Patate riso e cozze – ryżu z ziemniakami i omułkami.

Sgagliozze – prostokątnych kawałków polenty z mąki kukurydzianej, smażonych w głębokim tłuszczu i sprzedawanych w formie przekąski.

Popizze – kulek z mąki pszennej, smażonych na oleju.

Focacci – pieczonego ciasta do pizzy z ziemniakami, ziołami lub oliwkami.

Taralli – słonawych obwarzanków.

Panzerotti – dużych, smażonych pierogów z rożnymi nadzieniami.

Calzone di cipolla – cebulowego ciasta.

Ciekawostki:

  1. Bari to ośrodek kultu świętego Mikołaja. 7-9 maj odbywają się huczne uroczystości
  2. Tutaj otruto królową Bonę. Jej nagrobek z 1593 roku znajduje się w bazylice św. Mikołaja.
  3. W Bari mówi się: „Gdyby Paryż leżał nad morzem, to wyglądałby jak mała wersja Bari.” Te słowa są przejawem dumy i poczucia humoru
  4. Uniwersytet w Bari należy do najpopularniejszych w całych Włoszech. Jest na nim kierunek – nauka o hodowli, higienie i dobrym samopoczuciu psów i kotów
  5. Od roku 1930 w Bari organizowane są Międzynarodowe Targi Lewantyńskie, znane na całym świecie.

 

 

 

komentarzy 10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *