Afryka,  Bez kategorii,  Tanzania - Zanzibar

ZANZIBAR YETI HAKUNA MATATA – DLACZEGO WARTO TAM LECIEĆ

Zanzibar – cokolwiek nie napiszę zabrzmi jak banał…bo ile można pisać o lazurach, krystalicznej wodzie mieniącej się feerią odcieni błękitu, o białym, miękkim jak mąka piasku, cudownych nasyconych  kolorach ubrań kobiet zbierających algi? No ile? Tyle już na ten temat wpisów było, tyle zachwytów nad plażami Zanzibaru, że właściwie nie ma o czym nowym napisać…można tylko ten zachwyt powielać i wzmagać…można tylko pielęgnować w sobie wspomnienia i utrwalać w głowie obrazy…można tylko się cieszyć, że się tam było, widziało, czuło, smakowało.

Zanzibar

Nie, nie jest przereklamowany.

Tak, jest turystyczny

Nie, nie trzeba wcale dużo wydać

Tak, można wydać bardzo dużo

Nie, nie jest nudno

Tak, jest pysznie, smacznie

Nie,  nie jest niebezpiecznie

Tak, jest świetna obsługa

Nie, nie są aż tak natrętni

Tak, jest biednie

Tak, warto lecieć

Pomysł pojawił się nagle, w sypialni. Prawda, że to niezwykle kreatywne miejsce w domu ? Gdy tylko otworzyłam oczy powiedziałam: lećmy na Zanzibar! Jeszcze przed południem mieliśmy wybrany i zarezerwowany hotel, kupione bilety. Impuls! Cała Ja.  Jeszcze przed południem kupiliśmy to samo naszym znajomym i 6 osobowa ekipa była na Tak. Pozostało zarezerwować jeszcze dwa hotele, bo zależało nam na zmianie lokalizacji, poznaniu innych rejonów i na nocy w Stone Town.  Byłam tak bardzo podekscytowana, ze 7 godzinna droga do pracy upłynęła mi na obmyślaniu i knuciu. Zanim dotarłam na miejsce, już miałam zarezerwowane kolejne hotele. Pozostało tylko czekać, czytać, marzyć.

Hotele, w których mieszkaliśmy:

 1. Diamond Mapenzi  https://mapenzibeach.diamondsresorts.com
 1. Konokono Resort https://konokonozanzibar.com/
 1. Forodhani Park Hotel https://www.hotelscombined.com/Hotel/Forodhani_Park_Hotel.htm

Kierowca z którym jeździliśmy  Hatib Baraka hatibzenj@gmail.com  – wart polecenia lecz koniecznie trzeba wcześniej ustalić kwoty. Za transfer z lotniska do Diamond brał od nas 40 $ za 6 osób, ale przypuszczam, że ilość osób nie ma znaczenia.

7 rzeczy, które warto zobaczyć i robić na Zanzibarze

 1. Kobiety pracujące przy zbieraniu alg – ciężka, bardzo fotogeniczna praca 
 2. Spacer w głąb oceanu 
 3. Jozani Park i Buterfly Garden 
 4. Stone Town – i wszystko co w nim jest tutaj 
 5. Prison Island i Seszelowskie żółwie 
 6. Rock Restaurant 
 7. Plaże i nicnierobienie 

Oczywiście można też snurkować, nurkować, kitować, łowić, płynąć na okoliczne wyspy….czyli doświadczać wszelkich dobroci związanych z wodą okalającą tę rajską wyspę

 

Ciekawostki o Zanzibarze

 1. Zanzibar jest wpisany do Księgi Guinnesa jako miejsce najkrótszego zbrojnego konfliktu międzynarodowego w historii. Wojna wybuchła 27 sierpnia 1896 roku i trwała… 45 minut. Była to wojna angielsko-zanzibarska, a w trakcie jej trwania zginęło około 600 osób.

 

 1. 5 września 1946 roku, w Stone Town (Kamiennym Mieście – historycznej części miasta Zanzibar) przeszedł na świat Farokh Bulsara później znany jako … Freddie Mercury. Ojciec Freddiego był księgowym i służył brytyjskiemu rządowi. Freddie najpierw studiował w Indiach, potem w Londynie i nigdy nie wrócił na Zanzibar. Wspomnienia jego dzieciństwa i pochodzenia znajdziemy w utworze „Bohemian Rhapsody”.

 

 1. Zanzibar był pierwszym krajem w Afryce, w którym wprowadzono kolorową telewizję. Było to w 1973 roku. Z kolei pierwsze światła uliczne na Zanzibarze zamontowano dopiero w 1998 roku.

 

 1. Zanzibar posiada własny uniwersytet, chociaż nie jest on zbyt prestiżową uczelnią i podobno ciągle brakuje na nim wykładowców…

 

 1. Na Zanzibarze bardzo popularny jest masaż relaksacyjny, niejednokrotnie można spotkać tu kobiety oferujące masaż, do którego używają olejków kokosowych, z kwiatów langi langi czy karafu (w języku suahili oznacza to goździk).

 

 1. Na Zanzibarze możemy też podziwiać zmysłowy taniec z chustami zwany dumbak. Dziewczynki uczą się go tu od najmłodszych lat. Wielu turystów uważa go za najbardziej erotyczny i zmysłowy taniec na świecie.

A teraz zapraszam na szczegóły

 

komentarzy 8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *