Azja,  Oman,  Oman,  Podróże

5 RAZY NAJ, CZYLI DLACZEGO WARTO JECHAĆ DO OMANU

Jeśli zastanawiacie się, czy lecieć do Omanu,  to poczytajcie o naszych subiektywnych powodach, dla których uważamy, że warto. Zrobiliśmy też listę 15 miejsc, które trzeba naszym zdaniem zobaczyć i choć wierzymy, że nie jest to lista skończona to na pewno zawiera te miejsca, które zostały w naszej pamięci i serduchach.

 

Nie ma tu szklanych drapaczy chmur, najwyższych na świecie hoteli, sztucznych wysp palmowych, ani galerii handlowych ze sztucznym stokiem narciarskim. A jednak to właśnie Oman jest naj … Oman to zdecydowanie Najprzyjaźniejszy i Najbezpieczniejszy z krajów arabskich.  Najspokojniejszy i  Najprawdziwszy…Najbardziej różnorodny

A teraz konkretnie…Skoro 5 razy naj…to teraz 5 powodów

Powód 1 PRZYRODA

Można tu zobaczyć malownicze fiordy, laguny i klify, bezkresne pustynie, góry sięgające 3000 metrów n.p.m. i piaszczyste piękne, szerokie plaże nad Oceanem Indyjskim, rezerwaty żółwi, które tu właśnie przybywają z zakątków Australii, Azji, Indii. Są też gorące źródła i jaskinie z chłodną wodą, palmy daktylowe i kokosowe, plantacje bananów i papai, cieniste i zaciszne ogrody z bujną orientalną roślinnością.

Powód 2 – LUDZIE

Oman to wreszcie ludzie. Przyjaźni, uśmiechający się, ciekawi – w serdeczny sposób nielicznych jeszcze turystów. Ci ludzie mają uśmiech w oczach, jakże innych oczach od tych, które przeszywały mnie z obojętnością, wyższością czasami z dezaprobatą w innych krajach arabskich. Tu kobiety również chodzą w czarnych galabejach, spod których jednak wystają przepiękne kolorowe stroje. Sklepy z ubraniami dla kobiet mogą stanowić wzór mody . Te kobiety nie przemykają obok nas ze wzrokiem wbitym w ziemię, one same cię zaczepiają, witają się z tobą, uśmiechają do ciebie. To nic, że jestem inaczej ubrana, te kobiety nie dziwią się temu, są wykształcone, często pracują. Omańczycy są pomocni, są bezinteresowni. Miałam poczucie, że troszczą się o nas, starając się pod każdym względem nam dogodzić.

To co szczególnie nam się podobało, to to, że Omańczycy są w swoim kraju widoczni, a nie jak w sąsiednich Emiratach, tylko napływowa siła robocza. Omańczycy pracują, spotkać można ich wszędzie, jadają w normalnych knajpkach, a nie w restauracjach Pałacowych.  Spędzają z sobą czas w parkach, na ulicy, przy stole.

Powód 3 – ZABYTKI

Oman to także dziesiątki starych fortów, tradycyjnych suków oraz dawne osady z cegły mułowej otoczone gajami palmowymi. To wspaniałe meczety, pałace…i ciekawa architekrura

Powód 4 – JEDZENIE

Oman to przepyszne jedzenie, zróżnicowane i łączące w sobie wpływy hinduskiej i arabskiej kuchni, bogatej w smaki dzięki wszechobecnym przyprawom.  Każdy posiłek to była dla nas uczta smaków i różnorodność.

Powód 5 -BEZPIECZEŃSTWO

Kraj jest przyjazny i bezpieczny. Chcesz rozbić namiot – zrób to. Gdzie?  Gdzie chcesz. Spaliśmy za placem szkolnym,  na bezdrożach, w samym Muscacie nieopodal nadmorskiej promenady. Jeśli ktoś do nas podchodził, to tylko po to by upewnić się, że jest wszystko w porządku. Oman to zdecydowanie najprzyjaźniejszy i najwspanialszy z krajów arabskich.

Wybraliśmy 15  miejsc, które należy zobaczyć w Omanie.

  1. Wadi Shab, 
  2. Wadi Kani, 
  3. zapadlisko krasowe Bimmah 
  4. Pierwsze miasto Omanu – Misfah 
  5. Green Mountan 
  6. Snake kanion i widok z góry….
  7. Pustynia 
  8. Opera Narodowa 
  9. Wielki meczet Sułtana Kabusa 
  10. Forty –  Nakhal, Rustaq, Bahla, Nizwa 

11. Wielki Pałac i okolice 

12. Mutrah 

13. Żółwie 

14. Sur i okolice 

15. Plaże w Salalah 

Oczywiście Wasza kolejność może, a nawet powinna być inna, ale wszystkie z tych miejsc zasługują na uwagę, są piękne. Zresztą jest takich miejsc w tym kraju o wiele więcej, tu prezentujemy tylko te „nasze”

Zapraszamy Was do czytania kolejnych, szczegółowych postów, w których staramy się wiernie odtworzyć naszą wyprawę, podając niezbędne informacje praktyczne.

 

komentarzy 20

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *