Azerbejdżan,  Azja,  Podróże

BAKU – NOCNY PRZEPYCH -SPACER III

Baku to najbogatsze miasto na Kaukazie. Widać to na każdym kroku, zwłaszcza nocą, kiedy oświetlane są ulice, zabytki, parki, kamienice…nie wiem czy jest coś co w obrębie centrum miasta co nie byłoby oświetlone. Zabieramy Was zatem na nocne oglądanie miasta i szaleńczych iluminacji.

Korzystając z nie lada atrakcji jaką jest kolejka – najpierw dotarliśmy na Wzgórze Męczenników. Jest tutaj piękny park – Dagustu Park, ale to odkryjemy gdy wrócimy tutaj w dzień, jest kościółek Szehidler Xiyabani, ale przede wszystkim jest wyjątkowy widok zarówno na Ogniste wieże, jak i na nabrzeże.

Ogniste wieże – Trzy wieże w kształcie płomienia symbolizują żywioł ognia – w regionie, w którym rozbłyski gazu ziemnego wystrzeliwują z ziemi, a wyznawcy zoroastrii widzieli w ogniu symbol boskości. Flame Towers składają się z trzech budynków: południowego, wschodniego i zachodniego. Fasady trzech wież płomieniowych działają jak duże ekrany z wykorzystaniem ponad 10 000 opraw LED o dużej mocy.

Z zabytkowymi obiektami Starego Miasta kontrastują nowoczesne budowle, będące symbolem dynamicznego rozwoju Baku. Wielką atrakcją dla każdego turysty będzie możliwość zobaczenia trzech wieżowców, które swymi kształtami przypominają ogromne płomienie. Są też tak właśnie oświetlane. Prezentują się ze szczytu doskonale.

Gdy wyjeżdżając  wspomnianą kolejką, podziwiamy panoramę…docieramy do miejsca, o którym wcześniej nie czytaliśmy, a jest warte uwagi – Wzgórze Męczenników – pomnik oraz miejsce pochówku około 15.000osób zabitych w walkach o niepodległość Azerbejdżanu.

Znajdujemy tutaj również Shahidlar Monument – Baku Turkish Martyrs 'Memorial  to pomnik poświęcony żołnierzom osmańskim zabitym podczas I wojny światowej w Azerbejdżanie. Znajduje się na Pasie Męczenników w Baku. Składa się z pomnika, alei z tabliczkami z nazwiskami męczenników i meczetu. 1130 tureckich żołnierzy i oficerów armii islamu zginęło podczas akcji w bitwie pod kampanią Baku Kaukazu, która walczyła wraz z siłami Azerbejdżanu przeciwko bolszewikom-armeńskim Dashnakom i Sowietom Baku w 1918 roku.

Przepięknie rozświetlone są wszystkie mijane budynki.

Razem z naszym kolegą spędziliśmy cały wieczór. Zaczęliśmy od Heydar Alijew Centrum – Uznane na arenie międzynarodowej dzieło architektoniczne budynek Heydar Aliyev Center stał się wizytówką nowoczesnego Baku ze względu na jego innowacyjny i najnowocześniejszy design. Centrum rozciąga się na ośmiu piętrach i mieści 1000 audytoriów, tymczasowe przestrzenie wystawowe, centrum konferencyjne, warsztaty i muzeum.

Potem było spacerowanie po starówce i ostatnia noc. Czyż nie pięknie prezentuje się to miasto nocą?

komentarze 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *