Ameryka,  Peru

LIMA – MIASTO KRÓLÓW

Założyciel Limy, Francisco Pizarro określił ją mianem Miasta Królów. Nazwa wywodzi się od święta Trzech Króli, bo to właśnie tego dnia została założona Lima. Dla mnie ta data ma znaczenie szczególne, bo w tym dniu urodziłam córkę. Miasto łączy w sobie przedhiszpańskie tradycje, kolonialne dziedzictwo oraz współczesność. Dowodem na to są znajdujące się tam zabytki i różnorodne atrakcje.

O Limie mawiają różnie – że jest to miasto zatłoczone, zamglone…Fakt – Lima liczy 11 milionów mieszkańców i jest jedną z największych metropolii świata, zbudowanych na pustyni. Zwiedzanie Limy wymaga więc przemieszczania się po różnych częściach miasta pokonując ogromne korki. Warto mieć to na uwadze planując dojazd na przykład  na lotnisko.  Obszarem na którym my skupiliśmy się jest Centrum Historyczne, w głębi lądu.

Pobyt w Limie podzieliliśmy na dwie części. Jeden dzień spędziliśmy tutaj zaraz po przylocie, a kolejne dwa zostawiliśmy na koniec naszej podróży.

Pierwszy hotel w Limie był skromny, ale blisko dworca autobusowego, z którego jechaliśmy do ICA (o ile można w ogóle powiedzieć, że w Limie jest coś blisko) Poznawanie stolicy zaczęliśmy od wypicia sławnej Inca Cola i od zwiedzania największego kompleksu – Iglesia de San Francisco de Asís

Iglesia de San Francisco de Asís

Kościół i klasztor są częścią historycznego centrum Limy, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1991 roku. Jest to również jedno z najobszerniejszych i najpiękniejszych dziedzictw epoki wicekrólestwa w Peru.

W skład kompleksu budynków  wchodzą: kościół, klasztor i kaplice – La Soledad i El Milagro. Pierwszy kościół został zbudowany z drewna i gliny w 1557 roku, lecz został zniszczony przez trzęsienie ziemi w 1656 roku. Odbudowano go w stylu barokowym i teraz możemy podziwiać jego bogatą formę.

Główny Krużganek – Jest to czworoboczny dziedziniec otoczony krużgankami w formie półkolistych arkad, po jedenaście z każdej strony, wszystkie wsparte na pilastrach.

Ciekawostka:

  • Ściany zdobią sewilskie azulejos.
  • Główny krużganek posiada kolekcję 39 obrazów wykonanych w 1671 roku: Przedstawiają one sceny z życia św. Franciszka z Asyżu , te same, które namalowali limańscy artyści. Kiedy płótna zostały zdjęte w 1974 roku w celu ich renowacji, przypadkowo odkryto malowidła ścienne
  • W rogach krużganków znajdują się cztery wyrzeźbione w drewnie ołtarze, przedstawiające cztery momenty z życia św. Franciszka z Asyżu
  • Ołtarze wykonane są w całości z drewna cedrowego sprowadzonego z Nikaragui

Koniecznie trzeba wejść do Katakumb. Widzieliśmy wiele takich miejsc ale to nas powaliło.

Catacumbas del Convento de San Francisco – Wstęp jest dodatkowo płatny 20 soli – czynne od 9-17,30

W czasach kolonialnych były starym cmentarzem, który funkcjonował jako taki do 1810 roku i szacuje się, że w tym czasie mogły pomieścić nawet 70 000 zmarłych. Obecnie w różnych pomieszczeniach znajduje się spora ilość kości sklasyfikowanych według rodzaju i ułożonych w dość artystyczny sposób – na przykład w masowym grobie.

Ciekawostka:

  • Niektóre drzwi tej krypty, według niektórych hipotez, prowadzą do korytarzy, które komunikują się z innymi kościołami, a nawet z Pałacem Rządowym.
  • Katakumby zostały odkryte w 1951 roku
  • Krypty jako takie funkcjonowały legalnie do 1810 r., mieszcząc łącznie 25 000 ciał.
  • Wewnątrz katakumb znajduje się pięć studni o głębokości około dziesięciu metrów, w których znajdują się kości. Takie studnie miały chronić stary budynek przed silnymi trzęsieniami ziemi.

Cały kompleks zrobił na nas ogromne wrażenie. Zwiedzenie go w pierwszej kolejności było bardzo dobrym pomysłem. Jest bardzo duży i trzeba na jego zwiedzenie sporo czasu. Bardzo ładnie jest też na zewnątrz.

Z Klasztoru poszliśmy na spacer w kierunku promenady z widokiem na pięknie wyglądającą dzielnicę. Usytułowana na wzgórzu, kolorowa …sprawia wrażenie jakby domki były rozrzuconymi pudełeczkami. Zauroczyła nas. Wielokrotnie wracaliśmy na promenadę – są tutaj świetne knajpki. W ogóle jedzenie w Peru jest wybitne – tanie, smaczne, a porcje ogromne. Nie potrafiliśmy zjadać wszystkiego co nam serwowano.

W Peru wszędzie można zjeść porządnego kurczaka.

I kilka pstryków z ulicy.

O TYM, KTÓRY STWORZYŁ LIMĘ

Opowiem troszkę o powstaniu Limy i jej założycielu. To dość ciekawa postać –  Francisco Pizarro González, markiz Atabillos, który był hiszpańskim konkwistadorem, najbardziej znanym ze swoich wypraw, które doprowadziły do hiszpańskiego podboju imperium Inków.
Urodzony w Trujillo w Hiszpanii, w biednej rodzinie, Pizarro wybrał poszukiwanie szczęścia i przygód w Nowym Świecie. Przez kilka lat pełnił funkcję burmistrza nowo powstałego miasta Panama i podjął dwie nieudane wyprawy do Peru. W 1529 roku Pizarro uzyskał pozwolenie od hiszpańskiej korony na prowadzenie kampanii mającej na celu podbój Peru i udał się na swoją trzecią, tym razem udaną wyprawę. Kiedy miejscowa ludność mieszkająca wzdłuż wybrzeża oparła się tej inwazji, Pizarro przeniósł się w głąb lądu i założył pierwszą hiszpańską osadę w Peru, San Miguel de Piura. Po serii manewrów Pizarro schwytał cesarza Inków Atahualpę  Za uwolnienie cesarza zażądano okupu.  Atahualpa wypełnił pokój złotem, mimo to Pizarro oskarżył go o różne zbrodnie i stracił go w lipcu 1533 r. W tym samym roku Pizarro wkroczył do stolicy Inków, Cuzco, i zakończył podbój Peru. W styczniu 1535 założył Lime. Pizarro ostatecznie padł ofiarą walk o władzę polityczną i został zamordowany w 1541 roku.

PLAZA DE ARMAS DE LIMA

Po powrocie do Limy rozpoczynamy zwiedzanie od jej serca – czyli PLAZA DE ARMAS DE LIMA. Plac znajduje się w historycznym centrum Limy, wokół niego wznoszą: się Pałac Rządowy Peru, Katedra w Limie, Kościół Tabernakulum, Pałac Arcybiskupi, Pałac Miejski i Club de la Unión. Jest ładnie  oświetlony w nocy, a  około południa, codziennie można podziwiać zmianę warty przed Pałacem Rządowym.

Wszystko wygląda przepięknie. Architektura jest zachwycająca. Nasz drugi hotel znajdował się bardzo blisko Placu i wielokrotnie na niego wracaliśmy.

Co znajduje się na Placu?

Casa de Pizarro – od 1938 roku siedziba prezydenta Republiki Peru. Budynek wzniesiony w latach 1535-1536 przez Francisco Pizarro.

Municipal Palace of Lima – W Pałacu Miejskim znajduje się niesamowita biblioteka w typowo kolonialnej atmosferze ze skarbami, takimi jak oryginał „Aktu założycielskiego Limy” podpisany przez Francisco Pizarro, „Deklaracja Niepodległości” i kawałek kamienia z księżyca

Parroquia El Sagrario – Kościół Tabernakulum – w tygodniu od 10-13 i 15-19, w soboty od 10-13 a w niedzielę zamknięty

Jednym z jego najcenniejszych elementów jest ołtarz główny z  XVIII wieku . Po bokach ma obrazy nawiązujące do Eucharystii. W jego centrum znajduje się otwierane tabernakulum, niedawno odrestaurowane, do wystawienia Najświętszego Sakramentu. Zwieńczona jest grupą rzeźb przedstawiających koronację Marii Panny, a nad nią czterej ewangeliści w chwale.

Archbishop’s Palace of Lima – Pałac został zbudowany przy użyciu wyłącznie najlepszych materiałów sprowadzonych ze starego świata, takich jak drewno cedrowe i mahoń, kafelki z Sewilli, brąz i marmur. Pierwsze piętro służy do wystaw czasowych prezentujących sztukę religijną i dzieła kultury. Na drugim piętrze zachowały się antyczne dekoracje.

I oczywiście – królowa czyli Lima Cathedral – czynna 9-17 ( w sobotę krótka przerwa 9,45-10,00) – została zbudowana na miejscu sanktuarium Inków Puma Inti i pałacu księcia Cuscoan Sinchi Puma , bezpośredniego potomka Inków Sinchi Roca  Kiedy Francisco Pizarro założył Limę, przydzielił działkę pod kościół, zmuszając Sinchi Pumę do zrzeczenia się majątku na papierze poświadczonym przez notariusza.

W lewej wieży znajduje się dzwon zwany „la Cantabria”. Po prawej „la Purísima” i „la Vieja”

Na głównej fasadzie można zobaczyć figury Apostołów, a w centralnej niszy Najświętsze Serce Jezusa.

Bazylika i Przeorat Nuestra Señora de la Merced to kościół rzymskokatolicki zaprojektowany w stylu barokowym. W bazylice czczona jest Najświętsza Maryja Panna Miłosierdzia, patronka peruwiańskich sił zbrojnych . Mercedarianie, którzy ewangelizowali region, pomogli w rozwoju Limy, budując wiele zachowanych do dziś kościołów. Fasada kościoła La Merced jest jedną z najpiękniejszych w stolicy.

Na zewnątrz kościoła Merced znajduje się główna figura Matki Bożej Miłosierdzia, która wyciąga ręce do zwiedzających.

W sercu Limy jest mnóstwo pięknych budynków, których fasady to istne dzieło sztuki. Warto przespacerować się i zobaczyć wyjątkową Casa de Osambela, która choć zamknięta zaciekawia z zewnątrz. Budynek zbudowany został w czasach kolonialnych. Jest to jedna z największych rezydencji w centrum Limy i wyróżnia się szeroką fasadą i balkonami doskonałej jakości. Jest ich pięć. Są ozdobione girlandami, którym towarzyszą trzy balkony parapetowe. Na szczycie ma punkt widokowy przykryty małą kopułą. W przeciwieństwie do większości domów kolonialnych w Limie, pokoje w domu są rozmieszczone równolegle do ulicy, co sprawia, że ​​jego fasada jest wystarczająco duża, aby pomieścić pięć skrzynkowych balkonów. Jego inną osobliwością są cztery poziomy elewacji, zamiast dwóch, czwarty poziom to ośmiokątny punkt widokowy.

Przepiękny jest tu również budynek poczty.

Basilica and Convent of Santo Domingo

Kościół i klasztor Santo Domingo pochodzą z końca XVI wieku. Kościół słynie w Limie jako jedyny z „prawdziwą” wieżą, która w wyniku kilkuetapowej budowy ma bardzo specyficzny styl. Wewnątrz kościoła znajdują się najstarsze stalle Limy, słynna figura Matki Boskiej Różańcowej oraz srebrne urny zawierające relikwie Santa Rosa (patronki Limy) i San Martín de Porres.

Dalej mamy Bibliotekę w której są piękne kasetonowe stropy. W sali tej znajdują się najstarsze księgi, którymi posługiwali się dominikanie. Biblioteka klasztorna liczy około 25 000 książek.

TĘTNIĄCE ULICE

Jest co zwiedzać i podziwiać w Limie. Same ulice miasta są ciekawe i barwne. Jest też to co bardzo lubię – murale. Teraz zabieram wszystkich czytających i oglądających na spacer ulicami miasta i na poznawanie limy od kuchni – dosłownie, ponieważ jedliśmy tu przepyszne rzeczy.

FUENTE MAGICA

Jest to największy kompleks fontann wodnych na świecie. Oświetlony w nocy park ma fontanny, które nieustannie zmieniają kolory. Punktem kulminacyjnym pokazu jest program światła laserowego zsynchronizowany z muzyką klasyczną i tańczącymi fontannami.

Największa fontanna w parku, „Magiczna Fontanna” (Fuente Mágica), wyrzuca wodę na wysokość 80 m w powietrze.

Dodatkowe atrakcje to Tunelowa Fontanna Niespodzianek (Fuente Túnel de las Sorpresas), 35-metrowy tunel wodny oraz Fontanna Dziecięca (Fuente de los Ninos), która jest fontanną spacerową, która zmienia kształt co kilka minut. Fontanna Fantasia (Fuente de la Fantasia) została zbudowana w celu wyświetlania spektakularnych obrazów i filmów przedstawiających sztukę i taniec. Jest to fontanna o długości 120 m z dyszami zsynchronizowanymi z muzyką.

No i czyż Lima nie jest piękna, różnorodna? Zdecydowanie warto tutaj zawitać i dać jej szansę.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *