Akwizgran,  City Break,  Europa,  Niemcy,  Podróże

AKWIZGRAN MIASTO KAROLA

Akwizgran – miasto Karola. Karol Wielki, władca Imperium Karolińskiego, wybrał Akwizgran na swoją siedzibę, przez co miasto stało się centrum pierwszego od czasów rzymskich prawdziwego imperium.

Do Akwizgranu dojeżdżamy z Maastricht autobusem nr 50. Wszystko sprawnie się odbywa. Jadąc podziwiamy sielskie miasteczka, sprawiające wrażenie śpiących, cichych…ot taka miejska idylla. Wyobrażam sobie jak tu się przyjemnie żyje. Od razu uderza nas różnica cen między Holandią, a Niemcami – na korzyść oczywiście Niemiec.

Muszę tu wspomnieć, że pierwszy zakup jakiego dokonujemy to urodzinowy szampan. Urodziny bez szampana się nie liczą, a w takiej scenerii, u stóp Katedry liczą się podwójnie. ( tylko oby nie wiek )

Wszystkie drogi prowadzą do…chciałby się powiedzieć do Rzymu, ale tym razem do Katedry. Coś w tej słownej grze jednak jest bo przecież Cesarz, ustanowił Akwizgran swoim drugim Rzymem, a za patronkę kościoła obrał Najświętszą Maryję Pannę. To tutaj koronowano 30 królów i 12 królowych.

W czasach Karola Wielkiego powstał Pałac Karoliński ze słynną oktagonalną kaplicą znajdującą się w dzisiejszej katedrze. To właśnie katedra, oraz przylegający do niej skarbiec, są największą atrakcją miasta – katedra została wpisana na listę dziedzictwa światowego UNESCO jako jedna z pierwszych 12 pozycji. Wnętrza katedry nie da się opisać słowami, widok w środku zapiera dech w piersiach. Mieliśmy sporo czasu, mogliśmy więc w niej spędzić dłuższą chwilę. I pooglądać dokładnie to co w środku.

Kolejni władcy zmieniali też wnętrze Katedy. Cesarz Henryk II wzniósł zdobioną ambonę, a Fryderyk Barbarossa podarował ozdobny, wiszący świecznik. Zarówna ambona jak i świecznik są nadal używane lecz tylko przy największych świętach kościelnych.

Wejście do Katedry jest darmowe i główną część świątyni zwiedzamy samodzielnie, w swoim tempie. Katedra otwarta jest codziennie (styczeń – marzec: 7:00-18:00, kwiecień – grudzień 7:00-19:00), jednak dla zwiedzających: od poniedziałku do piątku od godziny 11:00, natomiast w weekendy od godziny 12:30. Katedra zamykana jest dla zwiedzających podczas specjalnych mszy i wydarzeń. Zwiedzanie z przewodnikiem: od poniedziałku do piątku o: 11:00, 12:00, 13:00, 14:30, 15:30 i 16:30 (w lato dodatkowo o 17:30), w weekendy o: 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 i 17:00. Zwiedzanie w języku angielskim odbywa się codziennie o 14:00.

Największą atrakcją po katedrze jest rynek, wraz z imponującym ratuszem, zbudowanym w 1350 roku w miejscu wcześniejszej twierdzy. Ratusz zwiedzamy samodzielnie, na miejscu można wypożyczyć przewodnik audio w języku polskim. Możliwe jest wejście na piętro do olbrzymiej hali oraz zwiedzanie historycznych pomieszczeń na parterze. Warto podejść też do Starego Ratusza, wybudowanego w 1267 r.

Akwizgran można zwiedzić w kilka godzin. Wszystkie zachowane zabytki są zlokalizowane blisko siebie. Podobno warto wstąpić do kafejki na kawę i czekoladę. My zadowoliliśmy się pysznymi ciachami.

Zwiedzając Europę, nie mogę oprzeć się wrażeniu, że jest to najpiękniejszy kontynent na Świecie. Tyle cudownych miast i miasteczek. Tyle perełek architektonicznych. Jestem szczęśliwa żyjąc w tej części świata i mogąc dzięki choć takim krótkim wypadom zaczerpnąć trochę tego klimatu, cofając się czasami myślami setki lat, ale za to w jakich pięknych okolicznościach.

komentarzy 10

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *