Indonezja,  jawa

PRAMBANAN – CZYLI SYMETRIA W SZTUCE

Prambanan jest jednym z największych hinduistycznych kompleksów świątynnych w Indonezji. Początki świątyni datuje się na IX w.. Kompleks powstał jako trzy wielkie czworokąty zawierające 224 świątynie. Najważniejszym punktem jest wewnętrzny kwadrat, który zawiera m.in. najwyższe świątynie poświęcone Trimurti, czyli występującej w hinduizmie Wielkiej Trójcy Bogów: Brahma (Bóg Stworzyciel), Wisznu (Bóg utrzymujący Świat) oraz Śiwa (Bóg Niszczyciel).

My wynajęliśmy taxi, ale gdyby ktoś chciał inaczej – tez można i to bardzo łatwo. Okazuje się, że aby dotrzeć do kompleksu świątyń Prambanan wystarczy złapać autobus miejski TransYogya  o numerze 1A, który jedzie w kierunku Prambanan. Z centrum Yogya (potoczna nazwa Yogyakarta) zajmuje to ok. 40 minut. Wysiadamy na pętli autobusowej i dalej spacerkiem wzdłuż murów idziemy parę minut do kasy biletowej.

IMG_8568

IMG_8569

IMG_8586

IMG_8601

IMG_8606

IMG_8623

IMG_8636

IMG_8648

IMG_8677

A poniższe zdjęcie zrobione zostało z wykorzystaniem odbicia świątyni w kałuży. Niemalże w pozycji leżącej:)

IMG_8656

Po spektakularnym zachodzie słońca wrócilismy do tętniącej życiem Yogokarty. Kolejna dawka informacji będzie już z tego miasta.

Ps. Nie zapominajmy, że Jawa nie tylko tymi świątyniami stooi. Tuż obok Borodubur, jest kilka mniejszych, ale badzo uroczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *