PRAMBANAN – CZYLI SYMETRIA W SZTUCE

Prambanan jest jednym z największych hinduistycznych kompleksów świątynnych w Indonezji. Początki świątyni datuje się na IX w.. Kompleks powstał jako trzy wielkie czworokąty zawierające 224 świątynie. Najważniejszym punktem jest wewnętrzny kwadrat, który zawiera m.in. najwyższe świątynie poświęcone Trimurti, czyli występującej w hinduizmie Wielkiej Trójcy Bogów: Brahma (Bóg Stworzyciel), Wisznu (Bóg utrzymujący Świat) oraz Śiwa (Bóg Niszczyciel).

My wynajęliśmy taxi, ale gdyby ktoś chciał inaczej – tez można i to bardzo łatwo. Okazuje się, że aby dotrzeć do kompleksu świątyń Prambanan wystarczy złapać autobus miejski TransYogya  o numerze 1A, który jedzie w kierunku Prambanan. Z centrum Yogya (potoczna nazwa Yogyakarta) zajmuje to ok. 40 minut. Wysiadamy na pętli autobusowej i dalej spacerkiem wzdłuż murów idziemy parę minut do kasy biletowej.

IMG_8568

IMG_8569

IMG_8586

IMG_8601

IMG_8606

IMG_8623

IMG_8636

IMG_8648

IMG_8677

A poniższe zdjęcie zrobione zostało z wykorzystaniem odbicia świątyni w kałuży. Niemalże w pozycji leżącej:)

IMG_8656

Po spektakularnym zachodzie słońca wrócilismy do tętniącej życiem Yogokarty. Kolejna dawka informacji będzie już z tego miasta.

Ps. Nie zapominajmy, że Jawa nie tylko tymi świątyniami stooi. Tuż obok Borodubur, jest kilka mniejszych, ale badzo uroczych.


ŚWIĄTYNIE YOGOKARTY
Sierpień 23, 2016

PLAŻE JAWY
Wrzesień 9, 2016

Dodaj komentarz