
GENUA – 15 POWODÓW DLA KTÓRYCH WARTO ODWIEDZIĆ ŚRÓDZIEMNOMORSKĄ KSIĘŻNICZKĘ

Mówi się , że Genua jest miastem niedocenianym. Coś w tym chyba jest, ale może to wynikać z braku wiedzy o jej pięknie. Genua jest miastem bogatym w historię, skrywającym przepiękne obiekty architektury, ekscytujące zabytki i urocze zakątki. Urok tego wąskiego i wysokiego miasta zamkniętego między morzem a górami wynika z wielokulturowej przeszłości jego portu, który był skrzyżowaniem różnych narodów i kultur. Przedstawiamy 15 miejsc, które w samej Genui obowiązkowo trzeba zobaczyć.
Sami szykując się do wyjazdu byliśmy zaskoczeni ( i nie najlepiej to o nas świadczy) ilością miejsc, które po prostu trzeba tam zobaczyć i ich rozmachem, bogactwem, które skrywają. Tak jak z każdym kliknięciem podczas planowania wyjazdu tak i z każdym krokiem już będąc na miejscu byliśmy coraz bardziej na nią zachłanni.
Dzięki dogodnej lokalizacji wybranego przez nas hotelu 9 -iku) – Domus Aquae Rooms & Wellness – wszędzie mieliśmy blisko i zdecydowanie polecamy zwiedzanie Genui na nogach. Zapraszamy więc na spacerowe dwa dni, w trakcie których otwieraliśmy się na Genuę, a ona na nas.
- Basicica Minore di Santa Maria Assunta in Cardignano
Zaczęliśmy od Basicica Minore di Santa Maria Assunta in Cardignano, której budowę zlecił w 1482 r., Bendinelli I Sauli aby symbolizowała przepych i potęgę ekonomiczną jego rodziny. Potocznie nazywana bazyliką, tak naprawdę nie jest nią. Trzeba jednak przyznać, że jest wyjątkowo proporcjonalna i symetryczna. Do tego miejsca mieliśmy przysłowiowe dwa kroki. To co nas zaskoczyło to wszechobecny spokój i nikła ilość turystów. Bazylika prezentuje się nad wyraz dostojnie.


2. Porta Soprana
Spokojnym spacerem idziemy w kierunku wybrzeża – jest w okolicy naprawdę sporo ciekawych miejsc. Jednym z nich jest stara brama miejska, czyli dwie okrągłe wieże połączone są ostrołukowym łukiem tworzące obronną konstrukcję na szczycie wzgórza Sant’Andrea.
Budowla służyła w XIX wieku jako więzienie Jest jedną z wizytówek miasta. Lekko schowana za budynki i drzewa. Warto obejrzeć ją z jednej i z drugiej strony. Od niej prowadzi kilka urokliwych uliczek w kierunku portu. Poniżej nocne elektryzujące ujęcie.

W okolicy starego miasta można pogubić się w krętych, wąskich uliczkach. Uwielbiamy te klimaty. Dla nas te ulice są symbolami Włoch.



3. Dom Krzysztofa Kolumba
Obok bramy znajdziemy Dom Kolumba – śmieję się, że już nie pamiętam który to jego dom widziany przez nas w różnych miejscach na świecie. Ten zabytkowy budynek w rzeczywistości jest XVII-wieczną rekonstrukcją domu, w którym według tradycji spędził swoją młodość Krzysztof Kolumb. Aktualnie w domu znajduje się muzeum z pamiątkami po żeglarzu. Wejście jest bardzo przystępne cenowo, ale zbyt wielu eksponatów niestety w środku nie ma.



4. Klasztor Sant’Andrea w Genui
Po sąsiedzku z Domem Kolumba napotykamy piękne ruiny czyli pozostałości po ogrodzie klasztornym. Jest to miejsce w którym można na chwilę się zatrzymać – jest bardzo fotogeniczne i mimo, że w sumie w centrum miasta – idylliczne.


5. Piazza De Ferrari
Przepiękny plac oddalony 10 minut pieszo od portu w Genui, czy od Akwarium. Na środku śliczna fontanna, miejsce niezatłoczone, można odpocząć po spacerach w upale. Piazza De Ferrari to samo centrum miasta: to miejsce, w którym Genueńczycy spotykają się na demonstracjach politycznych i uroczystościach sportowych. Wśród budynków otaczających plac można podziwiać również wielokolorową fasadę Palazzo Ducale. jak inne duże budynki z początku XX wieku, takie jak Liguria Regional Administration House (Palazzo della Regione Liguria) i Giełda Papierów Wartościowych.
Jako, że znajduje się w zupełnym sercu miasta – bywaliśmy na nim wielokrotnie o różnych porach dnia.
Wszystkie budowle wokół placu wyglądają imponująco. Naprawdę świetne miejsce, w którym się sporo dzieje. My trafiliśmy na oryginalną wystawę rzeźb.




6. Palazzo Ducale
Nie tylko Wenecja ma swój Pałac Dodżów. Genua również. Palazzo Ducale (Pałac Dożów) był przez stulecia siedzibą genueńskich dożów. Dzisiaj jest jednym z symboli miasta i jego centrum kulturalnym.
Ciekawostki:
Dożowie byli wybierani na 2 letnią kadencję, więc zmieniali się bardzo często!
Krótki okres kadencji, czyli częste zmiany dożów spowodował, że pałac nigdy nie został umeblowany! Dlatego też każdy doża wprowadzał się do pałacu z własnymi meblami.
Palazzo Ducale miał również więzienie. Znajdowało się ono w Torre Grimaldina (wieży Grimaldina). W przeszłości stała się ona sławna, ponieważ został tu uwięziony skrzypek Niccolò Paganini. Obecnie można zwiedzić wieżę i jej więzienia.

7. Kościół Il Gesù w Genui
Przy placu znajduje się przepiękny kościół Świętych Ambrożego i Andrzeja, w którym są dwa dzieła Rubensa – Obrzezanie Pańskie i Cud św. Ignacego. Kościół jest bardzo bogato zdobiony. Ja uwielbiam sufity i sklepienia w kościołach – a te w tym miejscu były niezwykłe. Zdecydowanie warto wejść by podziwiać.




8. Katedra San Lorenzo
Kolejny obowiązkowy punkt na mapie Genui. Katedra św. Wawrzyńca, z przepiękną czarno-białą fasadą. Bogato zdobiona, z dużą ilością szczegółów – to naprawdę imponująca budowla! Nagromadzenie stylów, od romańskiego do baroku, grobowców, epitafiów obrazów, i innych pamiątek historycznych przyprawia w nas zawrót głowy.
To najważniejszy kościół w Genui. Jest on pokazem bogactwa i przepychu miasta. Katedra jest również symbolem Genui … powinniście ją absolutnie zobaczyć!
Wejścia do katedry bronią monumentalne lwy.






9. Palazzo San Giorgio
I tak niespiesznie wędrując po mieście docieramy do kolejnych klejnotów. Nie wiem czemu Genua nie jest tak popularna jak Florencja czy Pisa, ale może to dobrze. Dla mnie to miasto jest pełne bogactw architektury i klimatu śródziemnomorskiego. Połączenie idealne.
Pozostając jeszcze chwilę „za pan brat” z architekturą wchodzimy do Palazzo San Giorgio.
Ten elegancki budynek, częściowo średniowieczny i pochodzący z XVI wieku, zaczął przybierać swój obecny kształt w 1260 roku, kiedy Guglielmo Boccanegra „Kapitan Ludu” zdecydował, że Genua powinna mieć budynek publiczny w pobliżu portu.
Mówi się, że w 1298 roku Marco Polo został uwięziony tutaj po bitwie pod Curzolą i że podczas służby podyktował swój „Milione” współwięźniowi Rustichello da Pisa.
Palazzo San Giorgio stał się siedzibą Urzędu Celnego w 1340 r., a w XV wieku mieścił się w nim Bank Świętego Jerzego.
Obecnie w budynku znajduje się Zarząd Portu w Genui.
Fasada jest przepiękna! Naprawdę nie sposób ominąć to miejsce.

10. Promenada i Porto Antico
Na dzisiaj kończymy ze zwiedzaniem, oczywiście jeszcze nocą będą nam dane spacery i ta odsłona Genui bardzo nam się spodobała, ale teraz czas na promenadę, na poczucie tego śródziemnomorskiego klimatu.
Idąc w jej kierunku mijamy kolejne klejnoty architektury genuańskiej od których trudno oderwać wzrok bo tyle się dzieje na ich elewacjach.


Stary Port jest najstarszą częścią obszaru portowego w Genui i w swojej pierwotnej postaci istniał w tym miejscu już blisko 1000 lat temu. Nazwa Stary Port z dzisiejszej perspektywy może być jednak myląca, ponieważ w 1992 roku zakończyła się całkowita przebudowa tego obszaru i dziś znajdziemy tu akwarium, muzea, knajpki czy kawiarnie.


Ciekawą atrakcją, zwłaszcza dla młodszych odwiedzających, jest statek-muzeum Galeone Neptune, będący repliką XVII-wiecznego hiszpańskiego galeonu o tej samej nazwie. Zbudowano go podczas kręcenia filmu Piraci reżyserii Romana Polańskiego w 1985 roku.
Galeon jest udostępniony do zwiedzania i możemy przespacerować się po jego pokładzie.
W porcie uwagę przykuwa – Il Bigo – to chyba najbardziej nowoczesna struktura wzniesiona w trakcie przebudowy portu. Konstrukcja nawiązuje wyglądem oraz nazwą do żurawia portowego i służy również jako punkt widokowy. Możemy wjechać specjalnym wagonikiem na wysokość 40 metrów skąd przez szybę będziemy mieli widok panoramiczny.
Z promenady postanowiliśmy wrócić robiąc nocne zdjęcia i zachwycić się Genuą w innej odsłonie.













Kolejny dzień i od rana radość na kolejne perełki miasta. Na deser zostawiliśmy sobie zamki i pałace. Częściowo przemieszczaliśmy się autem, ale czasami wskakiwaliśmy do autobusów. Zaczynamy od miejsca, które naprawdę robi wrażenie.
11. Castello Mackenzie
Przepiękny budynek w stylu eklektycznym, zaprojektowany przez florenckiego architekta Gina Coppedè na zamówienie szkockiego ubezpieczyciela Evana Mackenziego i zbudowany w latach 1897–1904 w Genui, w dzielnicy Casteletto. Aby się tam dostać podjeżdżamy autem.
Od 2002 roku stanowi własność domu aukcyjnego Casa d’aste Cambi. W jego pomieszczeniach urządzono sale muzealne. Eksponatom trzeba przyznać urok, piękno, oryginalność i…niezłe ceny. Jednak tak pięknych rzeczy możliwych do kupna nie widziałam. My kręciliśmy się jako turyści, ale widać było że jest wewnątrz sporo osób zainteresowanych nabyciem. Wyjątkowe miejsce. Wspaniałe wnętrza i niezwykłe eksponaty – tylko tak można opisać Castello Mackenzie.









12. Palazzo Reale w Genui
Jest to największy kompleks pałacowy w Genui z przełomu XVII i XVIII wieku. Pałac składa się z 20 pomieszczeń, w których zachowały się oryginalne dekoracje oraz meble, a także z tarasu. Szczególnie warte uwagi są:
- Galeria Luster (wzorowana na Galerie des Glaces z Wersalu), królewskie sypialnie,
- Pokój Bitw, ozdobiony obrazami przedstawiającymi bitwy morskie,
- Pokój Tronowy,
- Kaplica.
Wnętrza były piękne, a samo wejście monumentalne. Znajduje się bezpośrednio przy ulicy i właściwie nic nie wskazuje na to co kryje wnętrze. Efekt WoW gwarantowany.















13. Castello D’Albertis – dobrze skrywany skarb Genui
Ta neogotycka rezydencja położona w górnych partiach miasta należy do naszych ulubionych atrakcji Genui. Powstała ona koniec XVIII wieku, w miejscu historycznego bastionu. Dziś jej wnętrze mieści muzeum Museo Delle Culture Del Mondo z prywatnymi zbiorami kapitana Enrico Alberto D’Albertis. Kolekcja składa się z eksponatów przywiezionych z podróży po całym świecie.





Wracając można podziwiać widok na miasto.

Jako, że jechaliśmy tutaj autobusem zobaczyliśmy jak wygląda dworzec – nawet jego otoczenie jest klasyczne – z Krzysztofem
14. Villa del Principe – Palazzo di Andrea Doria
Villa del Principe posiada wielkie sale z freskami, meble z epoki oraz włoskie ogrody z widokiem na Morze Śródziemne. Pałac służył jako jedyny prawdziwy dwór Republiki Genui. Pałac został usytułowany na terenie, którego zasięg i wspaniałość trudno sobie wyobrazić w dzisiejszych czasach. Wystarczy powiedzieć, że rezydencja miała nawet prywatne urządzenia do lądowania na morzu.
Przyjmowano tu królów i dyplomatów z każdego kraju, w tym samego cesarza.
Szczególnie ładnie wygląda ogród, i choć jest niewielkich rozmiarów to ma ciekawą mini architekturę, między innymi są tu Fontana dei Delfini (Fontanna delfinów) i Perina del Vaga.





15. Boccadasse
Trochę ponad pięć kilometrów od historycznego centrum Genui odnajdziemy jeden ze skarbów stolicy Ligurii – dawne rybackie miasteczko Boccadasse. Na pierwszy rzut oka zabudowa Boccadasse przypomina miasta słynnego Cinque Terre. Kolorowe domy jakby zbudowane jeden na drugim, kawałek plaży (Spiaggia di Boccadasse) oraz zacumowane łódki – wszystko to wygląda pocztówkowo.
Mówi się, że to miejsce zostało założone przez hiszpańskich żeglarzy, którzy wylądowali tutaj, aby uciec przed burzą, ale zakochali się w tym miejscu i postanowili osiedlić się tu na zawsze.


Podsumowując
Genua do pierwszego spotkania kojarzyła mi się z miejscem z którego odpływają wycieczkowce. Raczej z portem i miejscem industrialnym. A okazała się perłą, która gdy tylko będzie okazja znajdzie się ponownie na naszych trasach. Moim zdanie ogrom bogactwa jakie skrywa przewyższa to co widzieliśmy w wielu innych miastach włoskich. Wyobrażam sobie, ze potencjał tego miejsca jest o wiele większych niż można sobie wyobrazić zwłaszcza po tylko dwóch dniach pobytu.

CINQUE TERRE - WŁOSKIE OSZOŁOMIENIE
Może Ci się spodobać

SZEKESFEHERVAR – PIERWSZE MIASTO I PIERWSZA STOLICA WĘGIER W ZACNYM OTOCZENIU
10 września 2024
SŁOWACKA PERŁA – KOSZYCE
2 października 2024