Azja,  Tajwan

TAJPEI – ZDERZENIE NOWOCZESNOŚCI Z TRADYCJĄ

Po Tajwanie podróżowaliśmy chyba wszystkimi możliwymi środkami transportu. Do Tajpei, ze wschodniego wybrzeża dotarliśmy autobusem. Lista powodów, dla których warto odwiedzić to miejsce, jest długa: bezkonkurencyjne jedzenie uliczne i nocne targi, świątynie i bogactwo kultury, niezwykle wygodny transport publiczny i rowery miejskie, doskonałe muzea, niezwykle bezpieczne ulice, gościnni ludzie, najlepsze sklepy , a także plaże, wulkany, gorące źródła i możliwości uprawiania turystyki pieszej tuż za rogiem Tajpej.

MANKA PARK

Po Tajpei bardzo łatwo się porusza – jest świetnie zorganizowane metro z dużą ilością linii. Zwiedzaliśmy również pieszo, bo nasz hotel był świetnie usytuowany. Tuż obok niego była jedna z piękniejszych świątyń – Lungshan. Zbudowano ją w 1738 roku w dzielnicy Manka, a prawie 200 lat później teren przed świątynią zalesiono i nazwano Manka  Park.

Burmistrz Tajpei wydał pozwolenie na rozstawianie straganów w parku przez ulicznych sprzedawców. Od tego czasu park stał się miejscem spotkań sprzedawców i osób bezdomnych, co spowodowało zdewastowanie otoczenia wokół parku.

Z czasem postanowiono odnowić park i dzisiaj choć nadal jest tu wielu bezdomnych  – jest czysto i można cieszyć się piękną architekturą będącą zapowiedzią tego co czeka nas po przekroczeniu bramy do świątyni.

W parku,  starsi mężczyźni lubią spędzać czas i grać w chińskie szachy. W parku znajduje się również staw i fontanny, w których dzieci mogą się bawić w upalny dzień.

LUNGSHAN TEMPLE

Świątynia Lungshan to najsłynniejsza  stara świątynia w Tajpei. Czci się w niej  Guanshiyin Budde  Nazwa dosłownie oznacza „ Świątynia Góry Smoka ”

Mieszkańcy naprawdę uważają Longshan za najważniejszą świątynię w mieście. Jest to aktywne miejsce kultu, zawsze tętniące energią i oddaniem. Na terenie świątyni odbywają się trzy codzienne ceremonie śpiewania.

Świątynia Lungshan jest zwrócona na południe. Jej architektura ma kształt trójdzielny. Jest przednia sala, tylna sala i prawe/lewe smoki chroniące środkową salę.

Przed wejściem do środka jest przepiękny choć sztuczny wodospad

Podobnie jak w przypadku wielu starych świątyń na Tajwanie, pierwotna struktura została zniszczona przez pożary i trzęsienia ziemi i była kilkakrotnie odbudowywana.

Podobnie jak większość świątyń na Tajwanie, Longshan łączy elementy buddyzmu, taoizmu i religii ludowej

Drzwi, belki i słupy są pięknie zdobione. W przedniej sali znajduje się para brązowych słupów smoka, w środkowej sali cztery pary słupów smoka.

Rzeźby są delikatne. Są również wykwintne rzeźby z drewna.

Świątynia ma wiele chińskich wierszy, wersetów i tekstów piosenek na znakach.

Podczas historycznych festiwali odbywają się w niej wspaniałe targi lamp dekoracyjnych i zajęcia świątynne.

Świątynia Lungshan to nie tylko świątynia, atrakcja turystyczna, ale także miejsce dziedzictwa narodowego.

A w nocy po prostu bajka. Tajwan jest tak pięknie oświetlany, że noc jest naszą ulubioną porą spacerową. Światła i kolory robią niesamowite wrażenie

Ciekawostka:

W 2020 r. świątynia Longshan zakazała palenia kadzideł . Jest to część rosnącego trendu wśród świątyń w Tajpej w celu ochrony jakości powietrza w mieście.

BANGKA QINGSHAN

Świątyń tu jak na całym Tajwanie mnóstwo. Dwa kroki dzielą nas od kolejnej – Świątynia Bangka Qingshan w Tajpej jest jedną z kilku świątyń Qingshan zbudowanych na cześć Zhang Gun, generała Trzech Królestw.  Ze względu na sprawne zarządzanie został ubóstwiony przez ludzi.

Do świątyni wiedzie nas kolorowa ulica pełna lampionów.

Qingshan Wang jest czczony jako bóg z mocą rozpraszania chorób, nagradzający cnotę i karzący zło.

Jest czczony wraz z Ośmioma bóstwami Sprawiedliwości, w tym generałem Jia i generałem Suo.

Świątynia Bangka Qingshan została zbudowana ponad sto lat temu. Świątynia ma układ trzech dziedzińców, z budynkami wykonanymi z drewna i kamienia.

Statua Qingshan Wang jest szczególnie przyciągająca wzrok — dosłownie: oczy boga zdają się podążać za tobą, bez względu na to, gdzie stoisz!

Równie pięknie, o ile nie piękniej wygląda to wszystko w nocy.

BOPILIAO HISTORICAL BLOCK

Spacerem przechadzamy się ulicami miasta, które zaskakuje dualizmem architektonicznym – z jednej strony nowoczesne budynki, z drugiej historyczne.

Docieramy do Bopiliao Historical Block – Historyczny blok Bopiliao powstał na początku panowania dynastii Qing w osadzie o tej samej nazwie.

Budynki i przestrzenie uliczne świadczą o stuleciach rozwoju w dzisiejszej dzielnicy Wanhua w Tajpej i mają szczególne znaczenie historyczne.

Osada Bopiliao została założona na początku panowania dynastii Qing i przetrwała ponad dwa stulecia. Przestrzenie te obecnie są wykorzystywane do specjalnych wystaw artystycznych, promocji filmów i edukacji w zakresie dziedzictwa kulturowego, mając nadzieję, że ta historyczna dzielnica stworzy dla odwiedzających nowszą, głębszą i szerszą wizję oraz doświadczenie o charakterystycznej atmosferze.

FOOD MARKET

Koło naszego hotelu była świetna jadłodajnia, a właściwie cała ich masa. Można było najeść się pysznymi pierożkami, zupami. Genialne miejsce. Oj częstymi byliśmy bywalcami.

TAJPEI 101

Kolejnego dnia nastał czas na symbol Tajpei  – 101 – czyli klasyk posiadający  101 kondygnacji nadziemnych oraz 5 podziemnych.

Postmodernistyczna architektura budowli łączy w sobie elementy tradycyjne i nowoczesne, nawiązując zarówno do azjatyckiego kręgu kulturowego, jak i trendów ogólnoświatowej architektury.

Widoki były przepiękne – widać ogromną część Tajpei

Taipei 101 wyposażony jest w systemy zabezpieczeń zdolne oprzeć się trzęsieniom ziemi i huraganom, często nawiedzającym tę część świata.

Na potrzeby Taipei 101 zaprojektowano olbrzymi tłumik masowy. Zadaniem tego systemu jest ochrona budowli przed drganiami konstrukcji, jakie mogą powodować trzęsienia ziemi i podmuchy wiatru. Dzięki jego pracy pochłoniętych zostaje 40%–43% odchyleń wieży.

Najciekawsze dla nas było Serce Taipei 101, czyli Tuned Mass Dampers : “Złota kula” (stabilizator), która jest dostępna dla zwiedzających poniżej poziomu widokowego, to jeden z najważniejszych elementów całej budowli

W środku jest bardzo ciekawie zaaranżowana przestrzeń – jest wiele miejsc niezwykle fotogenicznych.

Ciekawostki:

  • Nazwa wieży nawiązuje nie tylko do liczby jej pięter, lecz także do położenia budynku w dzielnicy międzynarodowego biznesu w Tajpej (posiada ona kod pocztowy zawierający liczbę 101
  • 508 metrów wysokości
  • 5 pięter podziemnych
  • Na ostatnim 101 piętrze mieści się VIPowski klub Summit 101, który jest owiany tajemnicą i do niedawna był tylko niepotwierdzoną legendą
  • Pierwsze 5 pięter zajmują sklepy i galeria handlowa
  • Taipei 101 zużywa w przybliżeniu tyle energii co sześć tysięcy przeciętnych gospodarstw domowych
  • Znajduje się tam 17 000 okien !
  • Trzykrotnie wyższy niż Pałac Kultury i Nauki w Warszawie
  • Pierwszy budynek, który przekroczył pół kilometra wysokości
  • System chłodzenia jest w stanie wytworzyć 18 tysięcy ton lodu na godzinę !
  • O tym, że jest naszpikowany nowoczesną technologią i najdroższymi systemami zabezpieczeń nawet nie wspominam

MAOKONG GONDOLA

Skoro wspomnieliśmy o różnorodności transportu na  Tajwanie – to nie mogliśmy odmówić sobie przejażdżki słynną Maokong Gondolą.

Kolejka gondolowa Maokong ma 4 stacje : Tajpejskie Zoo, Tajpejskie Zoo Południowe, Świątynia Zhinan i Maokong. Widoki są cudowne – również na oddalony Tajpei 101

Gdy wysiedliśmy na ostatniej stacji od razu poszliśmy na lody herbaciane. Całkiem dobre. I oczywiście z kocim ciasteczkiem. Nie ma wątpliwości, że Maokong jest jedną z najbardziej turystycznych atrakcji w Tajpej. Maokong dosłownie oznacza „kocie nory” , co najprawdopodobniej odnosi się do obecności cywet w przeszłości (grupa zwierząt, do której należą cywety, ma w swojej nazwie znak kota), Ponieważ mao oznacza „kot”, w Maokong jest mnóstwo  kocich posągów i ciasteczek w kształcie kotów.

Tajwan słynie z wysokiej jakości herbaty, a Maokong to jedno z niewielu miejsc, gdzie herbata rośnie w samej stolicy.

Poszliśmy na piękny spacer w kierunku świątyni. Sama droga była ucztą dla naszych oczu i migawki aparatu. Wszechobecna zieleń sączyła się z każdej strony.

Świątynie jest przepięknie usytułowana – niemalże wyłania się z zieleni

Bosko jest również w środku. Świątynia Zhinan jest taoistyczną świątynią na zboczach Houshan czyli  „Małpiej Górze.

Legenda głosi, że niezamężne pary, które razem odwiedzają świątynię, rozstają się. Jedno z wyjaśnień jest takie, że Lü Dongbin, któremu poświęcona jest świątynia, słynący ze swojej taoistycznej sprawności seksualnej, może uwieść każdą niezamężną kobietę

Innym jest to, że ponieważ miłość Lü Dongbina do ukochanej  pozostała bez odpowiedzi, jest zazdrosny o kochanków.

Świątynia Zhinan słynie ze schodów o „1000” stopniach.

Na koniec widok na Tajpei 101

LIBERTY SQUAR

Liberty Squar – jest ulubionym miejscem spotkań mieszkańców miasta. Nazwa placu nawiązuje do ważnej roli historycznej, jaką odegrał w przejściu Tajwanu od rządów jednej partii do nowoczesnej demokracji w latach 90. XX wieku.

Plac Wolności regularnie służy jako miejsce masowych zgromadzeń na Tajwanie. Jest miejscem ceremonii na czerwonym dywanie, gdy prezydent Tajwanu wita zagranicznych dygnitarzy. Tłumy gromadzą się na placu przez cały rok na festiwalach plenerowych i koncertach. Na placu regularnie odbywa się Festiwal Latarni w Tajpej.

Równie wielkimi atrakcjami znajdującymi się na placu są Teatr Narodowy i Narodowa Sala Koncertowa. Żeby dojść na sam plac musimy pokonać chyba jedną z największych bram jakie widzieliśmy w życiu, jej masywność i piękne zdobienie zrobią wrażenie na każdym, kto pod nią przejdzie.

Wracaliśmy tutaj wielokrotnie, zwłaszcza nocą. Poniżej Sala Koncertowa

A tutaj Teatr

Znajdziemy tu również piękny park ze stawami pełnymi ryb i żółwi. Piękne miejsce.

NIGHT MARKET SHILIN

Nocny targ w Shilin to nocny targ w dzielnicy Shilin w Tajpej na Tajwanie jest często uważany za największy i najsłynniejszy nocny targ na Tajwanie.

To tutaj jedliśmy pierwszy raz danie, któremu przyznano Gwiazdkę Michelin. Było smacznie. Na poniższym zdjęciu trzymam w rękach danie które zostało wyróżnione gwiazdką.

Część tego marketu jest przemysłowa – znajdzie się w niej mnóstwo zabawek dla dzieciaków.

W sąsiedztwie Marketu, a właściwie na jego terenie jest bardzo ładna świątynia – Cixian Temple – nazywana również Świątynią Shilin Mazu. Świątynia Cixian składa się z dwóch sal, dwóch galerii i dwóch skrzydeł, które razem tworzą pięć dziedzińców. Dwie sale połączone są galerią. Sala Sanchuan w przedniej części świątyni pokryta jest dwuokapowym dachem dwuspadowym i czterospadowym z grzbietem w kształcie jaskółczego ogona.

W pobliżu znajduje się Taipei Performing Arts Center

FESTIWAL SMOCZYCH ŁODZI

Festiwal Smoczych Łodzi (Duanwu Jie)

Znany również jako Dzień Smoczych Łodzi, festiwal ten obchodzony jest zazwyczaj w czerwcu. Jest to jedno z najważniejszych świąt w chińskim kalendarzu i jest szeroko obchodzone na Tajwanie. Główną atrakcją są wyścigi smoczych łodzi, które są organizowane na rzekach i jeziorach. Ludzie również jedzą specjalne pierogi z ryżu zwane „zongzi”.

Dojazd do miejsca w którym się odbywa był nieco skomplikowany. Gdy już dojechaliśmy – trzeba było przejść mostem na drugą stronę rzeki i zejść pod most. Tam przygotowywały się i oczekiwały na swoją kolej grupy wioślarzy. Niektórzy odsypiali po męczących wyścigach. Fajna impreza.

BULWARY TAJPEI

Ostatni wieczór poświęciliśmy na spacer bulwarami. Nie porwały jakoś szczególnie, ale warto zobaczyć

Na koniec pobytu na Tajwanie, już na lotnisku…znowu jedliśmy po królewsku czyli potrawę wyróżnioną Gwiazdką Michelin. Tajwan ma ich chyba najwięcej na świecie.

Podsumowując – pobyt był rewelacyjny. Zakochałam się w tym kraju, jego bogactwie i różnorodności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *