Europa,  Podróże,  Słowacja

SŁOWACKA PERŁA – KOSZYCE

Koszyce są drugim co do wielkości miastem Słowacji, pod tym względem ustępują jedynie Bratysławie. Ale nie wiem czy nie są najpiękniejsze. Ze wspaniale odnowioną starówką i bogatym życiem kulturalnym są niezwykle atrakcyjne turystycznie.

W czasie swojej kilkusetletniej historii miasto było ulubieńcem królów węgierskich, a w 1369 r. Ludwik Węgierski nadał Koszycom – jako pierwszemu miastu w Europie – własny herb.

Jego kształt artystyczny można podziwiać na pomniku znajdującym się w południowej części koszyckiego rynku głównego. Uosabia anioła z tarczą, hełmem, klejnotem i zdobionymi stułami. 

Wyruszmy więc na zwiedzanie tego wspaniałego miasta królów.

Koszycka starówka liczy 460 zabytkowych budowli i jest największą miejską strefą historyczną na Słowacji. Większość zabytków skupia się przy ulicy Hlavnej, najpiękniejszej promenadzie w kraju, przecinającej Stare Miasto z południa na północ. Ma ona kształt wielkiego wrzeciona, charakterystycznego dla średniowiecznych miast węgierskich.

Podczas przebudowy ulicy Hlavnej w latach 1996 i 1998 odkryto pozostałości Bramy Dolnej i miasto zdecydowało się na utworzenie tu wyjątkowego podziemnego muzeum.

W podziemnym muzeum archeologicznym można zobaczyć dawną południową część fortyfikacji z barbakanami i bramą znajdującą się kilka metrów poniżej poziomu obecnej ulicy.

Tu widok z góry

A tutaj już w środku

Zaglądamy tam na chwilkę, ale zaraz później kierujemy się do Katedry. Widać ją z daleka.

Katedra św. Elżbiety

To największy kościół na Słowacji i jednocześnie najbardziej wysunięta na wschód gotycka katedra w Europie znajduje się na Rynku Głównym w Koszycach. Powierzchnia wnętrza świątyni mogącej pomieścić ponad 5000 osób to 1200 m², zewnętrzna długość kopuły 60 m, szerokość 36 m, wysokość północnej wieży 59 m, nawy głównej 24 m, a nawy bocznej 12 m. Gotycka katedra, którą zaczęto budować pod koniec XIV wieku. i został ukończony w 1508 roku, przeszedł kilka modyfikacji.

Zwiedzający mogą podziwiać piękną elewację zewnętrzną, ale także wnętrze z bogatą dekoracją.

Centralna część kościoła to ołtarz św. Elżbiety. Na jednej z wież, Wieży Kopułowej, znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościera się piękny podobno widok na całe Koszyce – wejście jest okropne bez jakichkolwiek zabezpieczeń, więc po przejściu dość nawet sporego odcinka – jednogłośnie odpuszczamy. Jeśli ktoś jest z dziećmi – to szczerze odradzam. To była jedyna rzecz która nas w Koszycach zawiodła.

Święty Urban

Wieża Św. Urbana wzniesiona w XIV wieku pełniła funkcję wolnostojącej dzwonnicy dla Katedry Św. Elżbiety i jak łatwo się domyślić – znajduje się tuż obok – wyróżniając się białą elewacją.

Kaplica Św. Michała

Wzniesiona została w XIV w. w  stylu gotyckim. Jest jednym z najważniejszych zabytków historycznych i religijnych starego miasta  W przeszłości była kaplicą cmentarną, dlatego jej patronem jest archanioł Michał, przewodnik dusz na drugi świat. Nad wejściem wyrzeźbiony wizerunek Anioła w trakcie ważenia dusz zmarłych.

Z zewnątrz wygląda naprawdę ciekawie

Śpiew i granie

Idziemy dalej w poszukiwaniu Śpiewającej Fontanny i Grających Dzwonków. Właściwie nie musimy jednak szukać – wszystko jest tutaj „na wyciągnięcie ręki”

Śpiewająca fontanna -. Śpiewająca fontanna została zbudowana w 1986 roku i do dziś pozostaje inspiracją dla innych tego rodzaju. Co godzinę synchronizuje się z własną muzyką i muzyką pochodzącą z pobliskiego teatru państwowego Po zmroku jest on wzbogacony kolorowym podświetleniem.

Po prawej stronie fontanny dostrzegamy Grające Dzwonki  – Dzwonki grają o różnych porach przez kilka minut i potem znowu. Fajna  atrakcja turystyczne.

Trochę sztuki

Fontanna pięknie się prezentuje na tle budynku Teatru Narodowego. To piękny, reprezentacyjny budynek Teatru Państwowego  wybudowany w stylu neobarokowym w latach 1879–1899.

Sztuką jest zatem nie tylko to co jest wystawiane na jego deskach, ale i sam budynek.

Wnętrze teatru jest bogato zdobione ornamentami gipsowymi. Scena ma kształt liry. Sufit budynku zdobią sceny ze sztuk Williama Szekspira : Otello , Romeo i Julia , Król Lear i Sen nocy letniej.

Stary Ratusz

Stary Ratusz – Pod koniec XIII w. w miejscu dzisiejszego budynku dawnego ratusza stały dwie bogate kamienice. Po latach  domy połączono i od początku XVII wieku mieścił się w nich ratusz. Obecny budynek o charakterze pałacowym wzniesiono w latach 1779-1780 w stylu barokowo-klasycystycznym.

Zodiaki, które przynoszą szczęście

Czyli Fontanna znaków – która znajduje się pomiędzy Teatrem Państwowym w Koszycach, a posągiem Niepokalanej. Autor tworząc fontannę inspirował się znakami zodiaku. Na całym obwodzie fontanny znajdują się znaki i mówi się, że jeśli ktoś pogłaszcze swoją, jego życzenie się spełni.

Pomnik Niepokalanej

Niepokalana ( Kolumna Morowa ) lub Statua Niepokalanej Dziewicy Maryi to koszycka barokowa statua. W latach 1709-1710 w Koszycach panowała zaraza . Ustąpienie zarazy zajęło ponad rok. Z wdzięczności ocaleni ułożyli nową kolumnę zarazy w niewygodnym miejscu starej szubienicy wojskowej.

Dom Żebraka

Legenda głosi, że właścicielem tego domu był miejscowy żebrak, który tak długo i umiejętnie żebrał, aby za uzbierane pieniądze wybudować ten dom. Pomnik jego właściciela do dziś można znaleźć na dachu budynku, dziękującego wszystkim, którzy przekazali mu  pieniądze.

Čermeľský potôčik

to pozioma fontanna – Metalowa rzeźba smoka jest cennym dziełem sztuki Gabriela Nemčíka, koszyckiego kowala.

Kościół Św. Trójcy

Kościół św.Trójcy jest najcenniejszą budowlą barokową w Koszycach, posiada najpiękniejsze wnętrza z tej epoki. W średniowieczu był to  tzw dom królewski, będący siedzibą ważnej instytucji gospodarczej – izby królewskiej.

Zaskakuje tutaj malarstwo iluzoryczne z 1786 Erazma Schrotta, na które zwróciła nam uwagę sympatyczna przewodniczka – bileterka.  Jeśli macie 10 min czasu warto jej posłuchać – pasjonatka

Cenne są także malowane ołtarze kaplic bocznych oraz  rzeźby

Naszą uwagę jak zawsze przyciągają sufity.

W krypcie, która miała służyć jako miejsce pochówku rodziny Rakoczych, spoczywają darczyńca, fundator kościoła, księżna Zofia Batory i jej syn Franciszek I.

Kalwiński kościół klasycystyczny

Kościół reformowanego kościoła chrześcijańskiego jest bardzo skromnie urządzony, a jedynym imponującym zabytkiem jest tu ambona. Na smukłej 48-metrowej wieży stoi metalowy kogut z 1589 roku, który został tu przeniesiony z północnej wieży Kopuły św. Elizabeth.

Koszyce to miasto, które zachwyca. Jego atmosfera kojarzy się raczej z basenem Morza Śródziemnego niż Europą Środkową. Dostrzec to można w spokojnym tempie życia, pełnych kawiarniach i spacerach po rynku zarówno turystów jak i mieszkańców.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *