City Break,  Dania,  Europa,  Kopenhaga,  Podróże

KANAŁY KOPENHAGI

Będąc w Kopenhadze nie sposób nie popłynąć kanałami, by móc ujrzeć ją z zupełnie innej perspektywy. To atrakcja sama w sobie. Statki wycieczkowe odpływają z przystani na końcu kanału, czyli tuż przy naszym hotelu.  Cena za godzinny rejs jest bardzo umiarkowana – 50 koron, a frajda – bezcenna.

Wiedzieliśmy, że to będzie nie lada atrakcja i że widoki będą zacne. I tak też było. W ciągu godziny mogliśmy wygodnie odbyć podróż od nowoczesnego budynku Opery aż do kontrowersyjnej dzielnicy CHRISTIANIA, rządzącej się swoimi prawami.

Zaczynamy. Na pokładzie ok 8 osób – bardzo kameralnie, a dzięki temu z dowolnego miejsca statku mogliśmy oglądać, fotografować.

Najpierw naszą uwagę przykuwa Nyhavn i przycumowane łodzie.

OPERA

Opera – nie można jej nie zauważyć – przede wszystkim dlatego, że jest świetnie wyeksponowana i monumentalna.

Opera w Kopenhadze jest narodową operą Danii i jedną z najnowocześniejszych oper na świecie. Jest to również jedna z najdroższych oper, jakie kiedykolwiek zbudowano.

Opera została zbudowana w jednej linii z kościołem Amalienborg i Frederik (Frederiks Kirke), popularnie znanym jako Marmurowy Kościół ( Marmorkirken ). Stojąc przy głównym wejściu do Opery, można zobaczyć Marmurowy Kościół. Specyficzna część wyspy, na której zbudowano Operę, nosi nazwę Dokøen, co oznacza Wyspę Doków . Zaledwie kilka metrów na zachód od opery wciąż można zobaczyć stary dok i pompownię.

VESTINDISK PAKHUS I THE ROYAL CASTING COLLECTION

West India Warehouse, położony na Toldbodgade na nabrzeżu między pałacem Amalienborg a Langelinie, to dawny XVIII-wieczny magazyn w Kopenhadze w Danii. Dziś mieści się w nim Royal Cast Collection , część Duńskiej Galerii Narodowej oraz pokaz kostiumów z Królewskiego Duńskiego Teatru.

The Royal Casting Collection – Royal Cast Collection można uznać za prekursora słynnego Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud’s. Jest to ogromna kolekcja niektórych z najstarszych odlewów gipsowych i rzeźb reprezentujących ponad 4000 lat historii. Kolekcja została zapoczątkowana w 1896 roku i obejmuje ponad 2000 odlewów posągów i płaskorzeźb.

MAŁA SYRENKA

Najbardziej znany symbol stolicy, ufundowany w 1909 r. przez Carla Jacobsena. Przedstawia Małą Syrenkę z baśni pod tym samym tytułem, autorstwa Hansa Christiana Andersena. Posąg, wielokrotnie ulegający aktom wandalizmu, zobaczyć można w miejscowym parku Churchilla (nabrzeże Langelinie).

Płyniemy, i wciąż zmieniają się widoki. Głowy nasze kręcą się dookoła szyi. Tu wiatrak, tam kościół, a za chwilę kolejne budowle wpisujące się w ład architektoniczny stolicy.

KASTELLET

Jest to jedna z najlepiej zachowanych twierdz w północnej Europie. Ma kształt pięciokąta z basztami w narożach. Poniżej Wiatrak w Kastellet.

FREGATY TYPU PEDER SKRAM

To seria dwóch duńskich fregat z okresu zimnej wojny.

Okręty zostały zbudowane w Danii w Helsingør. Główne uzbrojenie stanowiły cztery działa uniwersalne kalibru 127 mm. Po modernizacji uzbrojono je w pociski przeciwlotnicze bliskiego zasięgu Sea Sparrow i pociski przeciwokrętowe Harpoon.

Fregaty typu Peder Skram były pierwszymi okrętami tej wielkości zbudowanymi w Danii po wojnie i również pierwszymi nowoczesnymi powojennymi okrętami bojowymi nabytymi przez marynarkę Danii

PLAYHOUSE

to narodowe centrum sztuki dramatycznej, dopracowane w każdym szczególe do produkcji teatralnych na najwyższym poziomie.

W centrum znajdują się trzy sceny: Store Scene, Portscene i Lille Scene, które łącznie mogą pomieścić 1000 osób. Niezależnie od tego, czy  masz bilet na wieczorny spektakl, czy nie, możesz zajrzeć do pięknego foyer, odwiedzić kawiarnię…

KOŚCIÓŁ ŚW. ALBANA

lokalnie często jest nazywany po prostu Kościołem Angielskim. Znajduje się w spokojnym parku na końcu Amaliegade w północnej części centrum miasta, obok cytadeli Kastellet i Fontanny Gefion oraz Langelinie

CHRISTIANIA

Płynąc z powrotem mamy okazję zobaczyć specyficzną, kontrowersyjną dzielnicę Kopenhagi – Christianię. Jej mieszkańcom władze duńskie nadały status niezależnej społeczności. Idea Wolnego Miasta Christiania swój początek ma w 1971 roku, kiedy to grupa hipisów zajęła 40-hektarowy teren starej bazy wojskowej a wraz z nim opuszczone baraki. Całość przedstawiana jest jako „wolne miasto”, które otoczono wysokim murem. Obowiązuje tutaj kodeks prawny niezależny od tego, który został ustanowiony przez rząd. Zabrania się np. jazdy samochodem czy robienia zdjęć mieszkańcom. Pomimo własnego kodeksu, w którym zabroniono sprzedaży narkotyków czy kradzieży, Christiania nadal jest atrakcyjnym miejscem dla przestępców i dealerów narkotykowych, jednak teraz coraz rzadziej spotkać można w niej „rdzennego” mieszkańca – większość to turyści, którzy ciekawi miejsca tłumnie do niego pielgrzymują.

Przepływamy pod niskimi mostami…

POŻEGNANIE Z KANAŁAMI

Jeszcze kilka pstryków, kilka widoków. Jeszcze podziwiamy jachty, łodzie i wszelakie inne łajby, stojące przy nabrzeżu i nasza wycieczka dobiega końca.

Schodzimy z pokładu bardzo zadowoleni i nieco zawiani. Warto mieć szal bez względu na porę roku. Przyznam, że gdybyśmy nie popłynęli, czulibyśmy niedosyt. Było warto!

komentarze 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *