Europa,  Podróże,  SARDYNIA,  Włochy

OKOLICE ALGHERO – SARDYNIA X

Wokół Alghero jest wiele przepięknych i niezwykle ciekawych miejsc. Już sama droga z Bosa jest uznana za najbardziej panoramiczną na wyspie. To ok. 30 km krętej i bardzo widokowej trasy biegnącej wśród dzikiej, nienaruszonej przyrody.

Do Alghero jedziemy by nieco pozwiedzać okolice i oczywiście samo miasto, o którym tyle dobrych rzeczy słyszeliśmy. Czas przekonać się samemu. Napisałam – nieco pozwiedzać – ponieważ końcówkę naszej sardeńskiej wyprawy chcemy przeznaczyć na luzacki odpoczynek. Wybraliśmy miejscówkę, która ma nam to gwarantować.

Ale najpierw, zanim oddamy auto do wypożyczalni – jedziemy w dwa ciekawe miejsca! Jedno oczywiste i wszystkim bywalcom wyspy znane, drugie nieco mniej oczywiste za to niezwykle tajemnicze.

ZIGGURAT W MONTE ACCODI

Ujrzałam to miejsce w internecie i nie wyobrażam sobie by je pominąć. Zrezygnowaliśmy nawet z plaży La Pelosa by dotrzeć do tej starszej niż nuragi piramidy.

Zigguraty to charakterystyczna dla architektury Mezopotamii wieże świątynne o zmniejszających się schodkowo kolejnych tarasach.

Znajduje się ona na północnym zachodzie wyspy, nad Zatoką Asinara.

Zbliżając się do starożytnej budowli, podziwiamy elegancką bryłę, która dominuje nad łąkami; jasne bloki wapienia sprawiają, że ziggurat jest dobrze rozpoznawalny nawet z pewnej odległości.

Spacerując wokół zigguratu, zauważamy dwa duże kuliste głazy znajdujące się z boku dużej rampy wejściowej. Większy prawdopodobnie symbolizuje słońce, a mniejszy być może księżyc… Wszystko wskazuje na to, że miejsce to mogło pełnić również funkcję starożytnego obserwatorium astronomicznego.

Piramida jest dużo starsza niż nuragi czy groby gigantów, powstała ok. 4000 lat p.n.e. Ta babilońska piramida, bo i tak można ja nazwać, ujrzała po kilku tysiącleciach światło dzienne dopiero w latach 80’.

Dookoła tej zagadkowej świątyni sprzed 6 tysięcy lat znajdziecie menhiry i wykute w skałach grobowce – domy wróżek.

Prawdopodobnie cały teren był miejscem ceremonii, rytuałów, a także pielgrzymek; świadczą o tym pozostałości pożywienia i przedmioty znalezione w wykopaliskach. Nieprzypadkowo kilkaset metrów dalej znajduje się nekropolia.

Na pewno warto tu przyjechać i osobiście ujrzeć to bardzo zagadkowe miejsce.


GROTA NEPTUNA

Jednym z obowiązkowych punktów programu wakacji w Alghero jest wycieczka do słynnej groty Neptuna, ukrytej w monumentalnym skalnym cyplu Capo Caccia.

Docieramy tam drogą lądową, naszym wypożyczonym autkiem, ale można też  drogą morską. Po sprawdzeniu jak te dwie opcje wyglądają – cieszymy się bardzo, że nie wymyśliliśmy łódki, ponieważ dojście do groty drogą lądową jest pełne zachwycających widoków.

Przed wejściem do groty pokonujemy dokładnie 654 skalne stopnie schodów i oczywiście tyle samo z powrotem, tyle, że w górę… Ale nie ma co się obawiać – pokonuje się tę trasę szybko i zupełnie nie jest męcząca. Na zdjęciach poniżej widać schody wkomponowane w skały.

Nie wszystkie schody na świecie mają swoja nazwę, ale te tutaj tak – nazywają się Escala del Cabirol, czyli po katalońsku „kozie schody”. Wysiłek pokonania schodów wynagradza zjawiskowa panorama na całą zatokę oraz wyspę Foradada.

Cała jaskinia mierzy ponad 4 kilometry długości, jednak ścieżka wewnątrz groty udostępniona zwiedzającym wynosi zaledwie 580 metrów. Zwiedzanie jaskini trwa około godziny.

Po wejściu do jaskini, prowadzącym poprzez labirynt stalaktytów i stalagmitów, przemieszczamy się z jednej sali do drugiej oglądając formacje wapienne. W jaskini znajduje się biała piaszczysta plaża, podziemne słone jezioro Lamarmora i cztery olbrzymie sale.

A tutaj docierają statki.

Inna legenda głosi, że w XVIII wieku pewien sardyński rybak zauważył wejście do jaskini około metra ponad poziomem morza, a gdy był już w stanie wejść do wnętrza był zdumiony pięknem tego miejsca. Położenie, piękno i fakt, że do jaskini można dotrzeć tylko wtedy, gdy pozwalają na to warunki pogodowe, przyczyniło się do powiązania tego naturalistycznego cudu z rzymskim bogiem mórz – Neptunem.

Informacje praktyczne:

– W sezonie grota jest dostępna dla zwiedzających od 9.00 do 19.00, od 18 września do końca października od 9.00 do 18.00, natomiast od listopada do marca od 10.00 do 15.00.

– Wejście do Groty Neptuna jest płatne. Bilet normalny kosztuje 13 euro, bilet ulgowy 7 euro

– Do groty można dopłynąć łódką z portu w Alghero. Koszt to ok 15 euro.

No i jak sądzicie-czy standardy turystyczne też mogą się podobać? Pewnie ze względu na swoje piękno stają się tymi standardami.

Nam się bardzo podobała i grota, i piramida nie będąca taką oczywistością turystyczną.

A tutaj zapraszamy wszystkich ciekawych ALGHERO

komentarze 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *