Europa,  Podróże,  SARDYNIA,  Włochy

ALGHERO – MAŁA BARCELONA – SARDYNIA XI

Alghero – nazywane Barceloną Sardynii – uchodzi za najpiękniejsze miasto Sardynii i przyciąga coraz więcej turystów.

Czy tak faktycznie jest? Czy zrobiło na nas takie wrażenie jak inne miejsca na wyspie? Czy byśmy tam wrócili? Za chwileczkę znajdziecie odpowiedzi na wszystkie te pytania i wiele innych.

Do Alghero dotarliśmy z Katowic, ale od razu pojechaliśmy zwiedzać inne rejony wyspy, zostawiając sobie to miasto i okolice na sam koniec, łącząc z wypoczynkiem na pobliskich plażach.

W tym wpisie chcę się skupić na samej starówce miasta.

Citta Vecchiadi Alghero czyli Stare Miasto, leży w bardzo starej ufortyfikowanej dzielnicy. Nie jest wielkie i można odwiedzić najważniejsze miejsca w jedno popołudnie. Można po nim błądzić krętymi uliczkami, przysiadając na małych ślicznych placykach i dużych gwarnych placach, spacerując wzdłuż wybrzeża, zajadając się smakołykami w licznych restauracjach i tawernach.

Dookoła Starego Miasta wzdłuż murów obronnych stoją dumnie Le Torre – wieże obronne Torre dello Sperone, Torre San Giacomo, Torre di Sant’Erasmo i kilka innych. Powyżej jedna z nich – Torre di San Giovanni.

W oddali widać kopułę świątyni patrona miasta św. Michała – Chiesa di San Michele, wyróżniającą się wśród okolicznych budynków zjawiskową kolorową mozaiką na kopule.

Ciekawostka:

Nazwa miasta pochodzi od łacińskiego słowa „Aleguerium”, co oznacza wodorosty morskie, ponieważ kiedy zatoka została odkryta wypełniona była ogromną ilością alg morskich

Idziemy uliczkami miasta, zastanawiając się ile z niektórych budynków mają lat…

W Starym Mieście znajduje się  ciąg brukowanych uliczek i budynków w stylu katalońskim. Klimat tego miejsca tworzą urokliwe kamieniczki, kameralne place, oraz port usytuowany w samym centrum. Pełno tu wąziutkich ulic, suszącej się bielizny na fasadach domów, lekko sypiących się kamienic z kolorowymi okiennicami, w których nie brakuje klimatycznych kawiarni.

Warto odwiedzić główną świątynię miasta katedrę Cattedrale di Santa Maria z XIV wieku. Katedra Najświętszej Maryi Panny jest jednym z najważniejszych kościołów w Alghero. Jest to kościół katedralny diecezji Alghero-Bosa. Kościół został wzniesiony w XVI wieku i znajduje się w historycznym centrum miasta, pomiędzy placem miejskim a murami obronnymi. Wnętrze jest podzielone na trzy nawy z 6 kaplicami, wszystkie ozdobione architekturą barokową zdobioną drewnianą absydą i obrazami przywołującymi sztukę hiszpańską. Cztery kolumny w stylu neoklasycznym, witają gości przy głównym wejściu. Ołtarz wykonany jest ze szlachetnego marmuru z Carrary.

Warto jeszcze odwiedzić Kościół św. Franciszka (Chiesa di San Francesco) – znajdujący się w sercu starego miasta. Prezentuje on architektoniczny gotyk kataloński, odzwierciedlający odległą dominację epoki aragońskiej. Posiada on wszystkie cechy XVI-wiecznych hiszpańskich kościołów, a raczej kataloński z piaskowcową strukturą. Zbiór drewnianych ikon znajdujących się w kościele sprawiają, że naprawdę zasługuje na wizytę. Jest to jeden z najważniejszych przykładów architektury późnego gotyku i renesansu na Sardynii. Wnętrze ma wspaniały marmurowy ołtarz. Drewniany posąg biczowania Jezusa i posąg św. Franciszka przyciąga pielgrzymów do modlitwy w chłodnych cieniach kościoła. Na zewnątrz znajduje się urokliwa dzwonnica. Jest to jedyny kościół w Alghero, który raz dziennie ma Msze Święte w języku katalońskim. Pozostałe msze odprawiane są po włosku.

Z zewnątrz widzimy skromny Teatr Miejski w Alghero, który znajduje się w samym sercu historycznego centrum sardyńskiego miasta, na Piazza del Teatro, znanym również jako plaça del Bisbe, ponieważ kuria biskupia diecezji Alghero-Bosa wychodzi na ten plac.

Czas udać się na nabrzeże. Docieramy do Canons del Bastió Pigafetta.

I tak można spędzić w tym mieście cały dzień, spacerując po uliczkach, zaglądając do kościółków, pijąc kawę patrząc na morze… Zachwycając się sklepami, w których spece od merchandisingu zrobili kawał roboty.

Czasami warto coś dobrego zjeść, a tu podobnie jak na całej wyspie jest w czym wybierać.

CIEKAWOSTKA NA KONIEC

Włochy mają jeden z najwyższych wskaźników długości życia na świecie, przy czym najwięcej stulatków mieszka na Sardynii. Tradycyjne sardyńskie pozdrowienie brzmi AKeA – to skrót od słów “A Kent’Annos” i znaczy mniej więcej “abyś dożył 100 lat”. W Alghero po całym mieście rozwieszone są zdjęcia sardyńskich stulatków. Trochę nas tego spokoju nauczyli podczas tej wyprawy.


To koniec nasze eskapady po Sardynii. 14 pełnych dni obfitujących we wspaniałe widoki, cudowne wycieczki, różnorodne miejsca. Wrócimy być może ale wtedy z pewnością na południe wyspy. Zauroczyła nas bardzo – każdy dzień był piękny, smaczny i pozytywny.

Jeśli chcecie poczytać o okolicach Alghero, które przypadły nam do gustu to zapraszamy

OKOLICE ALGHERO

komentarze 4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *