Europa,  Podróże,  SARDYNIA,  Włochy

REJS PO ZATOCE OROSEI – SARDYNIA VII

Rejs po Zatoce Orosei – Dlaczego lubimy rejsy? I te małe i de duże? Chyba jest to związane ze zwykłą ciekawością poznawczą. Od lądu morza i oceany oglądamy od zawsze…a ta inna perspektywa otwiera przed nami coś zupełnie wyjątkowego, czasami niemożliwego do ujrzenia inaczej, jak tylko z pokładu statku, motorówki, czy jakiejkolwiek łajby. Rejs po Zatoce Orosei takim właśnie jest – dającym jedyną możliwość dotarcia do pewnych plaż, pięknych grot, zobaczenia czegoś inaczej, czy wręcz zobaczenia w ogóle.

PIĘKNO WIDZIANE Z ŁAJBY

Do wielu miejsc na Sardynii można dotrzeć tylko od strony morza. Lecą na Sardynię wiedzieliśmy, że ten rejs po zatoce to wyprawa must see. Niczego nie rezerwowaliśmy wcześniej – wszystko sprawnie załatwia się na miejscu. Z naszego hoteliku mamy kilka minut do portu. Zaraz po śniadaniu, zaopatrzeni w wodę, coś do jedzenia i podstawowe rzeczy na statek stawiamy się przed jedną z budek w porcie.

Organizacja jest sprawna. Raz dwa lokują nas na motorówkę, dosiada się do naszej ósemki jeszcze czwórka i w tym składzie rozpoczynamy całodniową morską frajdę.

Oczywiście od razu aparaty idą w ruch – bo od pierwszych metrów widoki są przepiękne, ale okazuje się, że w drodze powrotnej zdecydowanie lepiej robić zdjęcia – kwestia oświetlenia, ale i układu skał.

Najpierw mijamy majestatyczną skałę – Pedra Longa, jest ogromna z wąską wapienną kolumną o wysokości 128 m. Wznosi się ona naprzeciw głównej plaży w miasteczku.

Pedra Longa

Zanim dopłyniemy do pierwszej plaży mamy okazję poznać resztę ekipy, zakumplować się, opróżnić termosiki i pozachwycać się wspaniałymi grotami, monumentalnymi skałami, pośmiać się z tego co komu na ich widok fantazja podpowiada.

CALA MARIOLU

Plaża Cala Mariolu jest jedną z najpiękniej położonych plaż Zatoki Orosei, a także symbolem wschodniego wybrzeża Sardynii. Nieregularna linia brzegowa urozmaicona wieloma skałami sprawia, że plaża jest jedyna i niepowtarzalna. Jej jasne skały mieniące się złotymi odcieniami słońca zachwycą każdego turystę.

Nie bez powodu wymieniania jest przez pasjonatów Sardynii w pierwszej trójce jako najpiękniejsza, najurokliwsza, najmagiczniejsza, same naj… Natura stworzyła tutaj z białego marmuru i śródziemnomorskiej roślinności niesamowite zjawisko. Na plażę składają się 2 zatoczki z drobnym białym piaskiem, wymieszanym ze śnieżnobiałymi marmurowymi.

Białe dno sprawia, że woda ma tutaj fascynujący błękitno-turkusowy kolor.

Pływamy, szalejemy, zachwycamy się dosłownie wszystkim: kolorami morza, piaskiem, skałami…co za miejsce! Myśleliśmy, że już nic piękniejszego nie zobaczymy. Pomyłka – każda kolejna była piękna, zachwycająca, inna…

CALA LUNA

Cala Luna – to kolejne miejsce do którego przybijamy by poleniuchować.

Widoki cudownej plaży Cala Luna z charakterystycznymi, tonącymi w morzu grotami, to jeden z najczęściej wykorzystywanych wizerunków Sardynii. To rzeczywiście unikatowa, przepiękna plaża odgrodzona skalnymi ścianami od reszty wybrzeża. Nie można do niej podjechać autem,  można podpłynąć łodzią lub dojść przez góry. To kolejna na liście królowych sardyńskich i nie tylko sardyńskich plaż. Duża w kształcie półksiężyca piaszczysta plaża obrośnięta jest bujnymi różowymi oleandrami,  z 6 dużymi grotami widocznymi na niemal wszystkich zdęciach tej plaży. Jest to jeden z obowiązkowych przystanków podczas rejsu po Zatoce Orosei.

Cala Luna i widok na jedną z grot

Na plaży jest drobny biało-złoty piasek i okrągłe śliczne kamyczki białe i kremowe. Na tyłach plaży mała restauracja i bar – kiepsko zaopatrzony, ale jest.

wewnątrz

W pobliżu Cala Luna podpływaliśmy do grot, podziwialiśmy formacje skalne. Dla mnie niektóre były zjawiskowe, bardzo fotogeniczne.

Uwielbiam takie okna w skałach.

CALA BIRALA

Ostatnim miejscem na leżenie i pływanie jest Cala Biriala – to ładna zatoczka, której początkiem jest osuwisko, wznosi się ona u podnóża wapiennego klifu, typowego dla całego terytorium Baunei. Plażę tworzą białe kamyki o zaokrąglonych konturach: zasługa tej powolnej i niesamowitej pracy trafia do otaczających ją turkusowych wód. Tuż przed Biriola znajduje się „ Piscine di Venere ”, lustro wody o jasnych kolorach, które przechodzą od turkusowego do szmaragdowego i od niebieskiego do ciemnoniebieskiego. Prawdziwe naturalne baseny, takie jak woda w tej zatoczce. Cala Biriala znajduje się w samym sercu wybrzeża Baunei , w połowie drogi między Cala Goloritzé i Cala Luna , bezpośrednio za jaskinią Fico.

Trzy przepiękne plaże podczas jednej wyprawy. Wiele grot. Jaskinia. Wspaniałe ostańce. Turkusowe, granatowe, szafirowe morze ( zbyt uboga jest moja paleta barw z odcieniami błękitu by oddać tę ferrię )

To była wspaniała przygoda. Santa Maria Navarrese – to doskonała baza wypadowe to tych niesamowitych skarbów.

Jeśli chcecie poczytać i pooglądać jak ta nasza baza wypadowa i jaskinia Fico wyglądają to zapraszam tutaj. Jaskinia naprawdę robi wrażenie

SANTA MARIA NAVARRESE I GROTTA DEL FICO

komentarzy 6

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *