Europa,  Podróże,  SARDYNIA,  Włochy

KLEJNOTY SARDYNII – NURGALE I GROBOWCE GIGANTÓW

Sardynia to wyspa mająca 24 800 km² powierzchni i wybrzeże o długości 1849 km. Wzdłuż wybrzeża jest wiele dużych, płytkich, słonowodnych lagun i rozlewisk. Linia brzegowa jest fenomenalna – plaże są zjawiskowe. Ale Sardynia skrywa więcej skarbów – groty, jeziora…grobowce gigantów. Na Sardynii warte zobaczenia są nuragi, megalityczne warowne wieże z połowy II tysiąclecia p.n.e.

Jest ich około 7 tysięcy. Budowane były bez użycia zaprawy z ociosanych kamieni przez zasiedlającą Sardynię od ok. XVII do ok. II wieku p.n.e. cywilizację nuragijską.

I właśnie dzisiaj czas na pierwsze takie cuda. Bardzo blisko naszej pierwszej miejscówki jest Nuraghe La Prisgiona i Giants’ grave of Coddu Vecchiu. Ten Nuraghe to stanowisko archeologiczne nuragów (zamieszkiwane od XIV do IX wieku pne), położone północy Sardynii.

Składa się z nuraghe i wioski składającej się z około 90-100 budynków, rozmieszczonych na 5 hektarach. Ze względu na duży zasięg i liczbę budynków miejsce to jest uważane za wyjątkowe w północno-wschodniej Sardynii.

Podczas wykopalisk pierwszych 15 chat archeolodzy od razu zauważyli ich organizację w małych blokach, wśród których przecina się szereg brukowanych uliczek. Blok składa się z zespołu 5 szałasów, ukazujących specyficzne zajęcia rzemieślnicze, dających wgląd w organizację produkcji na większą skalę, obsługujących nie tylko ludzi i rodziny we wsi, ale także większy rynek.


Coddu Vecchiu to nuragijski pomnik grobowy pochodzący z epoki brązu . Miejsce to składa się ze steli, kamiennych megalitów i grobowca galeryjnego i jest jednym z większych grobów gigantów nuragijskich na wyspie. Kamienny dziedziniec składa się z jedenastu granitowych kamieni ułożonych w półkole i ma około 12 metrów średnicy. Wysunięto hipotezę, że półkoliste ułożenie kamieni mogło być próbą wykorzystania prądu tellurycznego granitu do celów odmładzających – i już mi się podoba.

Położony wśród przepięknych winnic.


Jeśli spodobał Wam się ten wpis i chcielibyście przeczytać jak wyjazd zorganizować i dlaczego warto lecieć na Sardynię to zapraszam tutaj

Dlaczego warto lecieć na Sardynię

komentarzy 14

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *