Ameryka,  Meksyk

BAZYLIKA MATKI BOŻEJ Z GWADELUPE

Ten dzień był zdecydowanie najdłuższy – jeśli można tak powiedzieć.

 • Zaczęliśmy o 2 w nocy od wyprawy na lot balonem,
 • Fiesta z Marchiaci,
 • Wizyta w manufakturze kamieni szlachetnych,
 • Zwiedzanie wielkich piramid,
 • Przejazd do Bazyliki Matki Bożej z Guadelupe,
 • Nocne spacery ulicami Mexico City.

Wrażeń mnóstwo i wszystkie niezwykle różnorodne.


SACRUM BEZ PROFANUM

Bazylika Matki Bożej z Guadalupe w Meksyku to największe sanktuarium maryjne na świecie. Świątynia została zbudowana niedaleko wzgórza Tepeyac, gdzie jak głoszą przekazy, Matka Boża z Guadalupe objawiła się świętemu Juanowi Diego Cuauhtlatoatzinowi.

Ciekawostki:

 • W nowej bazylice znajduje się oryginalna tilma (lub płaszcz) Juana Diego Cuauhtlatoatzina, z wizerunkiem Matki Bożej z Guadalupe.
 • bazylika jest odwiedzana przez kilka milionów ludzi rocznie, zwłaszcza około 12 grudnia, dniu w którym przypada święto Matki Bożej z Guadalupe.
 • Wysokość bazyliki to 42 metry. Jej okrągła struktura ma 100 metrów średnicy i może pomieścić do 50 tysięcy osób
 • Wizerunek Matki Boskiej z Guadalupe ma wymiary 195 na 105 centymetrów.
 • Badania obrazu wykazały brak śladów pędzla ani jakiegokolwiek gruntowania tkaniny.

Na wielkim placu przed bazyliką znajduje się między innymi dzwonnica z różnymi zegarami, oddającymi różne sposoby pomiaru czasu. Mamy tu zegar klasyczny, astronomiczny, słoneczny oraz aztecki zegar księżycowy.

Podobnie jak przed katedrą w Mexico City, przy bazylice znajduje się pomnik Jana Pawła II, który tu bywał nie raz, między innymi ogłaszając w 1990 Juana Diego błogosławionym. W 2002 Juan Diego został kanonizowany.

Nowa Bazylika została zbudowana tuż obok pierwotnej. Templo Expiatorio a Cristo Rey ( dawna Bazylika Guadalupe ) – Nowa Bazylika została ostatecznie ukończona w 1976 roku i obraz Matki Bożej został przeniesiony w to miejsce. Stara Bazylika Guadalupe zamknęła swoje podwoje na 24 lata, jednak w 1979 roku meksykański Instytut Archeologii i Historii (INAH) rozpoczął proces odzyskiwania budynku, wzmacniania fundamentów i powolnego przywracania go. Świątynia ponownie otworzyła swoje podwoje dopiero w 2000 roku, obecnie nosząc nazwę Świątyni Przebłagania Chrystusa Króla. Stara Bazylika Guadaloupe jest nadal warta odwiedzenia, niezwykła wewnątrz i na zewnątrz. Fasada tej bazyliki pokryta jest kamiennymi płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z życia Maryi. Obecnie część jej wnętrza zajmuje muzeum – Museo de la Basilica de Guadalupe. Można w nim obejrzeć ciekawą kolekcję dzieł sztuki sakralnej okresu kolonialnego.

W bliskim sąsiedztwie znajduje się Parroquia de Santa Maria de Guadalupe Capuchinas

WZGÓRZE TEPEYAC

Wreszcie udajemy się do Kaplicy na Wzgórzu. Można z niej zejść schodami do Jardin del Tepeyac (Ogrodu Tepeyacu).

Podziwiamy przepiękny widok na Bazyliki.

Najpierw jednak podziwiamy Capella del Cerrito na wzgórzu Tepeyac, gdzie według tradycji miały miejsce objawienia Matki Boskiej.

Podziwiamy również najwspanialszą z kaplic –  barokową Capilla dei Pocito czyli Kaplicę Źródełka. Jej kopuła jest pokryta biało-niebieskimi ceramicznymi płytkami talavera.

I trzeba też oddać piękno wnętrza…

Wzgórze jest piękne, mnóstwo zieleni koi zmęczenie wynikające z podróży. Mamy naprawdę sporo sił i energii.

Przeszliśmy się ulicami miasta by w następnej kolejności dotrzeć do osławionej stolicy – czas na Mexico City. Różnorodność tego dnia sprawiła, że nasze rozbudzone apetyty na więcej nie pozwoliły nam pozamykać się w pokoju hotelowym. Nocna eksploracja miasta była zachwycająca. Stolica jest pięknie oświetlona, a doskonałe położenie naszego hotelu pozwoliło nam bez trudu dotrzeć do najważniejszych miejsc. Ale o tym już w kolejnym wpisie – poświęconym samej stolicy.

komentarze 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *