Europa,  Grecja,  Korfu,  Podróże

PALEOKASTRITSA CZYLI WIDOKI ZA MILION DOLARÓW

Tego miejsca nie można pominąć. Nie chciałabym musieć robić rankingu najpiękniejszych miejsc na tej wyspie, ale tutaj naprawdę było pięknie, chwilami rajsko, a chwilami …komercyjnie. Jednak wszędzie tam gdzie jest właśnie tak – ściągają ludzie spragnieni urokliwych miejsc.


Linię brzegową Paleo stanowi sześć zatoczek, z których każda ma swój niepowtarzalny urok. Miejscowość jest dość długa, z jedną główną drogą, idąc którą co chwilę mijamy zejścia w dół prowadzące do przepięknych plaż, a właściwie plażyczek – bo nie należą do długich szerokich, lecz kameralnych, mniejszych, zatoczkowych.

Widoki są tu wprost cudowne, skaliste zbocza porośnięte zielenią i kwiatami otaczają kamienne plażyczki z krystalicznie czystą wodą, która ma niesamowity turkusowy kolor.

Niektóre plaże są dostępne jedynie z wody, dlatego zatoki Paleo są pełne łodzi, motorówek, skuterów i innych pojazdów wodnych, które można wypożyczać na rejsy samodzielne lub zorganizowane. Ale niech was nie zdziwi określenie  „zorganizowana”. To oznacza tylko tyle, że nie sterujecie sami  lecz macie pana, który z wami pływa, a na łódce możecie być nawet we dwójkę. W tej opcji wasz sternik zostawia was na poszczególnych plażach tyle czasu ile sobie życzycie. Ale o tym za chwilę

Pierwsze nasze spotkanie z Paleo zaczęliśmy z lądu. Postanowiliśmy dotrzeć do tych miejsc, które można tak eksplorować. Wcale to nie oznacza, że jest łatwo. Czasami podejścia są długie i strome.

LIMNI BEACH

Na pierwszy ogień poszła plaża najdalej w naszych planach wysunięta na południe i która zrobiła na nas największe wrażenie na googlach i jak się okazało w rzeczywistości jeszcze większe. A mowa o przepięknej… Limini Beach

– zejście do niej to wyzwanie, ale przede wszystkim z tego powodu, że trzeba je zwyczajnie odnaleźć. Tam gdzie kończy się droga należy zaparkować, a następnie ruszyć drogą w dół, skręcić w lewo w gaj oliwny.

Tutaj mapka – może pomoże. Nie zniechęcajcie się trudnym dojazdem, bo nie jest tak źle

Spacer wśród drzew oliwnych to bardzo przyjemna część trasy. W pewnym momencie zaczyna się schodzenie i już włącza nam się myślenie o powrocie. Ale warto ponad wszystko. Gdy docieramy do celu widzimy dwie piękne obustronne plaże.

Wyobraźcie sobie tę przyjemność zanurzenia się w wodzie po takim schodzeniu. Woda jest krystaliczna. Powiadają, że jest zimna u brzegów Paleo, ale ja nie odczuwałam zimna. Obawialiśmy się, że skoro zejście było strome to z wejściem będzie ciężko. Okazało się, że szybko, sprytnie bez problemu wdrapaliśmy się i znów mogliśmy podziwiać ten sam stary gaj oliwny, który dodawał nam sił swoim cieniem.

ZAKUPY, SMAKOWANIE I PODZIWIANIE

Nie o zwykłych zakupach piszemy. Dla nas najważniejszym był ten związany z rejsem bo Paleo jest piękna z każdej strony. Gdzie warto kupić rejs? To zależy czego szukacie. Według nas najlepiej na plaży – to dość komercyjna plaża Liapades Beach, ale wybór rejsów i elastyczność sprzedawców bardzo nam przypadła do gustu. Nie chcieliśmy sztampy. Zarezerwowaliśmy wstępnie rejs ( wstępnie bo pogoda zawsze może spłatać figla) i postanowiliśmy eksplorować dalej.

Ale tak bez jedzenia? Halo jesteśmy w kraju pysznych potraw. Czas na lunche – w Paleo jest wiele polecanych knajpek. Dla wygody wybraliśmy taką, która miała parking. Jedzenie dobre ale czas oczekiwania na złożenie zamówienia, potem na dania, aż wreszcie na rachunek to nasz życiowy rekord. Knajpa nazywa się Xenia i chyba ze względu na czas i nawiedzonego kelnera – nie poleciłabym jej. Plaża publiczna wygląda tak

Jedzenie zdecydowanie lepiej

Jedzenie naprawdę przednie, ale czas oczekiwania wyjątkowy.

Najedzeni i szczęśliwi nie odpuszczamy – jedziemy do klasztoru – a zachwycające widoki były z każdej strony

MONASTYR – KLASZTOR ŚWIĘTEJ BOGURODZICY

Znany również jako Klasztor Paleokastritsa , jest jednym z najstarszych na Korfu, datowanym na 1225 rok. Powody odwiedzenia tego klasztoru są dwojakie. Położone na szczycie przylądka widoki z klasztoru są oszałamiająco piękne. Po drugie nie tylko widoki nam się podobały ale i wnętrze – Wewnątrz klasztoru znajduje się dziedziniec z portykiem i nowoczesny budynek, w którym mieści się małe muzeum bizantyjskich i postbizantyjskich ikon, książek, pamiątek i pamiątek.

Najbardziej jednak zachwycił nas klimat na zewnątrz. Wszystko tam było śliczne i fotogeniczne, nawet śpiący kot. Być może jest to najczęściej odwiedzane miejsce kultu religijnego na wyspie, być może jedyne tak piękne i widokowe.

Postanowiliśmy jeszcze poplażować, w końcu uroczych plażyczek jest tam od groma. Nie wybraliśmy jednak głównej publicznej, ani obleganej Petros lecz kameralną Ampelaki


REJS PO CUDACH NATURY

Do Paleo wróciliśmy jeszcze raz na rejs łódką. Rozpoczęliśmy od Liapades Beach. To tutaj zakupiliśmy rejs za 90 E dla czterech osób. Cena inna niż standardowe ponieważ skroiliśmy go pod siebie, łącząc właściwie dwie propozycje. Najpierw popłynęliśmy na zachód podziwiać główną zatokę, po drodze mijając La Grotte, opuszczony pierwszy hotel dla byłych prominentów i światowej sławy gwiazd, następnie zachwycaliśmy się barwą wody w The Blue Eye Cave.

Mogliśmy też podziwiać wcześniej zwiedzony Monastyr ale tym razem z poziomu wody. Nie tylko Monastyr cudnie się prezentuje, ale i skałki. Wycieczka łodzią faktycznie dostarcza wielu wrażeń. Dodatkowo nasz sternik dużo mówił o zwiedzanych miejscach, a nawet o poszczególnych skałach i grotach.

Jaskiń i pięknych formacji skalnych naoglądaliśmy się aż nadto, a co jedna to piękniejsza.

Zawsze pięknie oświetlona Iliodos Beach

I nagle ukazuje się naszym oczom coś cudownego – skała niczym mozaika

A na tym super tle – super ekipa.

LĄD PODCZAS REJSU CZYLI MA BYĆ CHILLOUT

Wreszcie czas zejść na ląd na piękne dwie plaże. Najpierw oddalona Rajska plaża (Paradise Beach). Przyznam, że dla mnie było tutaj zbyt mało czasu, a mogliśmy wynegocjować trochę więcej. Plaża jest sporych rozmiarów i z radością przeszliśmy ją całą, co chwilę zatrzymując się i zachwycając. Nie bylibyśmy sobą gdybyśmy nie popływali w tej dość rześkiej wodzie.

Odpływamy i przyznać musimy, że szyje nam się poskręcały z nadzieją na wspaniałe widoki

ROVINIA BEACH

I z góry i z morza i z perspektywy samej plaży – było cudownie. Zdecydowanie polecam taką formę podziwiania. Zobaczcie – pierwsza fota z góry. To przyjemna wycieczka i dzięki niej można dotrzeć do niedostępnych od strony lądu plaż.

NAJLEPSZA UCZTA EVER – DLA OCZU I CIAŁA

Zakończenie wycieczki było ucztą dla oczu i podniebienia. Trafiliśmy do punktu widokowego, w którym w oko wpadł nam nie tylko oszałamiający widok na całą Paleo ale i menu pobliskiej restauracji. Zacznijmy od oczu. W restauracji mamy kilka pięter. My obiad zjadamy zaproszeni przez właścicieli na najwyższe, z którego roztacza się bajoński widok

Zestawy obiadowe 5-cio daniowe od 8 euro. Uznaliśmy, ze skoro to takie tanie to może będzie to lunch degustacyjny i każdy z nas wziął inny dla siebie. Jakież było nasze zaskoczenie! To było nie tylko pyszne, ale i wielkie. Starter, przystawka, sałatka, danie główne i deser a do tego wspaniałe białe chłodne wino i to wszystko z takim widokiem. Dla tej knajpy mogłabym wrócić na Korfu.

A knajpa nazywa się Castelino.

Warto jeszcze wrócić do hotelu na basen i na piękny zachód słońca, bo czas na stolicę czyli Korfu na Korfu

Wyspa jest dla mnie magiczna i już nie mogłam się doczekać stolicy. Możecie o niej poczytać tutaj.

komentarzy 8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *