Grecja,  Paxos Antipaxos

PAXOS I ANTIPAXOS CZYLI ILE LAZUR MOŻE MIEĆ ODCIENI


Strome, białe, wapienne klify, które  kryją w sobie wiele „niebieskich jaskiń”, turkus morza i urocze mieściny to wizytówka Paxos i Antipaxos. Będąc na Korfu zdecydowanie obowiązkowo powinno się chociaż na jeden dzień popłynąć na te maleńkie, pełne uroku wysepki.

Wycieczkę za 30e od osoby kupiliśmy sprawnie i od ręki w lokalnej agencji w Kavos – Britannia Cruises. Zresztą ze względu na rejs na te obie wyspy zdecydowaliśmy się na tę lokalizację – krócej płynie się niż ze stolicy wyspy i dzięki temu jest więcej czasu na podziwianie. A jest co podziwiać.

Najpierw płyniemy do Antipaxos – oszałamiającej, mieniącej się duetem barw – bielą i błękitem w setkach odcieni.

Ciekawostka – Antipaxos ma mniej niż 100 mieszkańców w szczycie sezonu, liczba ta spada do 30 osób poza sezonem. Właściwie to bezludna wyspa!

Jedna z dwóch słynnych plaż – Vrika Beach, ma piękny miękki biały piasek i karaibską wodę, chociaż nie wiem czy Karaiby nie powinny Antipaxos zazdrościć koloru. To właśnie tutaj się zatrzymujemy na kąpiel. My jednak zamiast popłynąć na plażę, podziwiamy ją z pewnej odległości, ze skał. Czas fantastycznie spędzony, szkoda, ze tak krótko. Mogłabym zostać tam pół dnia.

Paxos zostawiamy na koniec. Płyniemy do stolicy – Gaios. Miasto zachwyca nas wąskimi uliczkami, uroczymi domami, kwiatami…właściwie wszystkim.

Produkcja oliwy z oliwek, produkcja mydła i rybołówstwo zostały wyparte przez turystykę w połowie lat sześćdziesiątych. Dzisiaj, w sezonie, na uliczkach Gaios jest tłoczno, a na miejsce w tawernie czasami trzeba poczekać. Mimo to postanawiamy zjeść coś dobrego w jednej z nich. Jest pysznie, nie jest drogo, za to jak klimatycznie.


Cały rejs jest bardzo przyjemny. Co jakiś czas z wody wyłaniają się fotogeniczne skały. Wracamy do Kavos w pełni usatysfakcjonowani i przekonani, że było warto.

Marzyłoby mi się kilka dni i nocy na Paxos. Kiedyś o tym pomyślę.

komentarzy 5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *