Bez kategorii,  Europa,  Portugalia

VIANA DO CASTELO CZYLI SANKTUARIUM Z WIDOKIEM

Jedno z najbardziej malowniczo położonych miast w Portugalii. Leży ono nad rozlewiskiem rzeki Limia, a najpiękniejszym zabytkiem, a zarazem symbolem Viany jest Sanktuarium de Santa Luzia na wzgórzu – coś przepięknego.

Viana do Castelo to miasto portowe w północnej Portugalii, położone w regionie Costa Verde („Zielone Wybrzeże”) u ujścia rzeki Limy do Oceanu Atlantyckiego. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to na okolicznym wzniesieniu Monte de Santa Luzia (Wzgórze Świętej Łucji) znajdowała się celtycka osada.

Swój największy okres rozkwitu Viana do Castelo przeżywało w XVI wieku w czasie wielkich odkryć geograficznych. Wtedy to w miejscowych stoczniach budowano okręty dalekomorskie, a dzięki żegludze prężnie rozwijał się też handel. Stąd też wyruszały organizowane przez wybitnych podróżników i eksploratorów dalekomorskie wyprawy. Przed wzrostem znaczenia Porto w XVIII wieku, Viana do Castelo stanowiło główny ośrodek przemysłu winnego w Portugalii.

 

Sam dworzec kolejowy jest bardzo ładny. Nie wystarczy tylko dojechać pociągiem. Wychodząc z dworca kierujemy się na prawo by dojść do kolejki. Dzięki niej bez wysiłku dostaniemy się na wzgórze.

 

Wjeżdżamy kolejką i już z parkingu roztacza się piękny widok, a im wyżej tym piękniej. Będąc na samej górze można podziwiać panoramę całego miasta i piękne szerokie plaże.

 

Viana znana jest również ze swojego złotnictwa, przede wszystkim z przedmiotów w stylu filigrana: delikatnych, a jednocześnie bogato zdobionych. Na całym świecie znane i cenione są złote serduszka z Viany, taka pamiątka z Portugalii będzie czymś naprawdę wyjątkowym.

Święto Matki Boskiej Bolesnej

Każdego roku w połowie sierpnia w Viana do Castelo organizowane jest Święto Matki Boskiej Bolesnej (Romaria de Nossa Senhora d’Agonia). Wtedy to z całego kraju zjeżdżają się tu tysiące wiernych aby wziąć udział w modlitwach oraz niezwykle barwnej procesji przechodzącej przez bogato udekorowane ulice miasta. W czasie święta organizowanych jest także wiele jarmarków, koncertów czy festynów. Chcąc uniknąć tłumów pojechaliśmy do Viano dzień po uroczystościach.

Czas dojazdu z Porto: godzina i 20 minut pociągiem ze stacji Porto Campahna.

komentarze 4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *