Europa,  Podróże,  Polska

ŚWIĄTYNIA WANG – PODRÓŻNICZKA Z KARPACZA

Świątynia Wang – to podobno najstarszy, drewniany kościół w Polsce.. To ewangelicki kościół parafialny w Karpaczu, który został przeniesiony w 1842 z miejscowości Vang, leżącej nad jeziorem Vangsmjøsa w południowej Norwegii.. Dlaczego podróżniczka z Karpacza?

Bo zanim kościół dotarł na Dolny Śląsk, trochę pojeździł po świecie. Był nawet w Berlinie. Można by rzecz – prawdziwy obieżyświat. Ostatecznie jest w Polsce i tak już zostanie.

Przyjemny spacerek dzieli nas od parkingu do świątyni. Wcale się dzisiaj nie spieszymy, chociaż swiątynia nie jest jedynym naszym celem na dziś. Jednak nie ma nic lepszego jak chodzenie po lesie.

Gdy docieramy do celu, widzimy oczekujących na wejście i na przewodnika ludzi. Znowu nam się udało. Wokół światyni pospacerujemy później już na spokojnie.

Kościół został zbudowany z sosnowych bali na przełomie XII i XIII wieku.

Wnętrze świątyni ozdobione jest oryginalnymi zdobieniami i rzeźbami. Bryła obiektu podczas prac konserwatorskich, zgodnie z XIX-wiecznymi trendami konserwatorskimi, uległa znacznej rozbudowie. Dobudowano też wysoką kamienną dzwonnicę, która chroni drewnianą świątynię przed wiatrem znad Śnieżki.

Znaczenie rzeźb:

  1. Drzwi zewnętrzne, przez które wchodzi się do kościółka, zwracają uwagę swymi półkolumnami, ozdobionymi plątaniną wężów i roślin. Na kapitelach stoją stylizowane lwy, występujące w symbolicznej roli stworów strzegących bram.

 

  1. W górnych narożnikach XII wiecznych portali umieszczono uskrzydlone smoki, rozrywające poziomo położoną ósemkę. Scena ta może symbolizować odwieczną i nieskończoną walkę dobra ze złem.

 

  1. Na półkolumienkach, będących ozdobną ramą drzwi, wyrzeźbiono twarze Wikingów – wojowników o wysuniętych rozdwojonych językach, symbolizujących przekazywanie wiedzy i mądrości następnym pokoleniom.

Ciekawostki

  1. Konstrukcja kościoła wykonana jest bez użycia gwoździ, wszystkie połączenia zrealizowano przy pomocy drewnianych złączy ciesielskich.
  2. Kościół posiada 3 dzwony[2]: Owieczka Boża, Ojcze Nasz i Chwała Chrystusowi.
  3. 29 kwietnia 2014 roku na cmentarzu przy świątyni Wang został pochowany Tadeusz Różewicz.
  4. Świątynia Wang znana jest szeroko jako kościół szczęśliwych małżeństw.
  5. Świece na tych norweskich świecznikach są zapalane tylko podczas ślubów.

 

Bardzo interesujące miejsce. Bardzo pozytywne. pokręciliśmy się jeszcze po okolicy, jeszcze raz zerknęliśmy na dzwonnicę i ruszyliśmy w drogę powrotną bo przecież przed nami góry, zamki, ruiny. Tyle tu dobroci dla ludzi lubiących podróżować, poznawać, że nie wiadomo co wybrać. U nas wybór padł tego dnia na Zamek Bolczów w Janowicach Wielkich.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *