Ameryka,  Karaiby,  Podróże

SAINT LUCIA – WYSPA DWÓCH GÓR

 

To ONE – majestatyczne, górujące…dumnie prezentują się na fladze.  Les Pionts – to stożki wulkaniczne powstałe z zastygłej magmy. Stanowią one wyjątkowy element krajobrazu wyspy, a ich wizerunek występuje także na fladze kraju. Pinoty to symbol wyspy. Rzeczywiście wyglądają bardzo malowniczo i to z różnych perspektyw. Cała wyspa jest niezwykle fotogeniczna i różnorodna. Są tu piękne zatoki, plaże, lasy, wulkany, malownicze miasteczka.

Ten dzień spędziliśmy inaczej. Tym razem nie było plaży w planie, lecz zapierające dech widoki i karmienie oczu otaczającym nas pięknem natury.

Kierowca okazał się bardzo komunikatywnym, dużo mówiącym o swojej wyspie człowiekiem. Chciał nam ją zaprezentować z jak najlepszej strony i ilekroć Wojtek przystawiał obiektyw do oka – zatrzymywał się byśmy mogli zrobić dobre zdjęcia. Sprawiało mu to dużą przyjemności. Cieszył się, że bardzo nam się tu podoba.

Najpierw zatrzymaliśmy się na kilku tarasach widokowych. Pierwszy z widokiem na stolicę i oczywiście nasz imponujących rozmiarów statek. To zatoka Rodney Bay.

Kolejny punkt z widokiem na zatokę Marigot Bay- jedną z najpiękniejszych zatok na Saint Lucia. Lokalna plaża z palmami, barami oraz restauracjami na wybrzeżu czynią z tej zatoki naprawdę ładne miejsce. Wyobrażam sobie jak tu musi być wieczorem. W takich momentach chciałabym być tutaj dłużej. Zdecydowanie najbardziej atrakcyjna jest łacha piachu z palmami. Wewnętrzna część zatoki tworzy dziurę huraganu, służącą do schronienia łodzi przed huraganami.

Marigot Bay to historyczny punkt orientacyjny, będący miejscem licznych bitew między flotą francuską i brytyjską.

W zatoce kręcony był film – Doktor Dolittle książek. Sfilmowano w niej sceny wraku statku, wielkiego różowego ślimaka morskiego i konstrukcji uprzęży dla Giant Lunar Moth.

Amerykański pisarz James A. Michener opisał Marigot Bay jako „Najpiękniejszą zatokę na Karaibach”

Jedziemy dalej. Tryb niezmienny – piękne miejsce – przystanek – jazda serpentynami – piękne widoki – przystanek…Na horyzoncie pojawiają się Pinoty. Wiem, wiem, że to standardowe zdjęcia, ale nie możemy się oprzeć. Są naprawdę imponujące. Miejscem godnym uwagi jest również Soufriere – druga, co do wielkości miejscowość na wyspie (po stolicy- Castries). Teraz tam jedziemy. To nad nią górują dwa wzniesienia: Petit Piton (738mn.p.m.) i Gros Piton (786m n.p.m.). Są to nieczynne stożki wulkaniczne. Powstały z lawy i skał, a dziś częściowo pokryte są roślinnością. Obie góry wystają z morza i są widoczne z wielu kilometrów. Wspinać można się jedynie na Gros Piton, po uprzednim uzyskaniu zezwolenia.

Szczególnie piękne krajobrazy spotyka się w pobliżu Soufriere, pierwszej osadzie na wyspie założonej przez francuskich kolonialistów. Swoją nazwę miasto to uzyskało od znajdujących się tam gorących źródeł siarkowych (soufre po francusku siarka)

Najpiękniejsze widoki znaleźć można tu przy Wodospadach Diamond oraz Mineral Baths . Soufriere posiada także wspaniałe miejsce widokowe na wcześniej wspomniane wulkany, Grand Piton i Petit Piton.

Lece bo chcę…

i znowu miasta…uwielbiam takie widoki

 

Niedaleko Soufriere znajduje się czynny wulkan Mount Soufrier, do którego można wjechać samochodem. Spacerując już wewnątrz natkniemy się na poletka bulgoczącego błota i szczeliny, z których wydobywają się opary siarki. W kraterze wulkanu znajdziemy również źródła czarnej wody, występującej tylko w kilku miejscach na Karaibach. Spotykamy tam szalonych ludzi taplających się w błocie.

I ekipa która świetnie się bawiła

a oto kakao

a że my uwielbiamy miasta i życie…

myślałam, że nic mnie już nie zaskoczy…

a jednak….

A na koniec nasz cudowny kierowca zawozi nas do Katedry Niepokalanego Poczęcia NMP w Castries. Akurat trafiamy na….pogrzeb

Ciekawostki o St Lucia

  1. Motto kraju – “Ziemia, Naród, Światło”.
  2. Głowa państwa – królowa Elżbieta II.
  3. W kraju tym obowiązkowa nauka trwa 10 lat.
  4. 61,8 % populacji żyje za mniej niż 12 zł dziennie.
  5. 2 obywateli Saint Luci otrzymało nagrodę Nobla – z ekonomii i z literatury

Historia Saint Lucia:

Obecnie jest to członek brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Konstytucja została uchwalona w 1979. Głową państwa jest monarcha brytyjski, reprezentowany przez mianowanego przez siebie gubernatora generalnego. Wyspa zamieszkana przez Karaibów. Odkryta prawdopodobnie w 1502 przez Krzysztofa Kolumba. Od 1650 kolonizowana przez Anglików i Francuzów, przedmiot ich sporów. W czasach kolonialnych na wyspę sprowadzano masowo afrykańskich niewolników. Od 1803 kolonia brytyjska, 1958–1962 w ramach Federacji Indii Zachodnich. Od 1967 państwo stowarzyszone z Wielką Brytanią. Od 22 lutego 1979 niepodległe.

Czym nas zaskoczyła:

– ilością zakrętów o 180 stopni

– czystością

– oczywiście widokami

– różnorodnością

A na koniec….

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

komentarzy 16

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *