City Break,  Europa,  Piza,  Podróże,  Włochy

PISA – JAK KRZYWA JEST WIEŻA

Pisa przywitała lekkim deszczem. Mimo aury, mnie to miasto bardzo się spodobało. Bardzo nam się podobały urocze uliczki. Przeszliśmy kawał drogi na nogach i to sprawiło, że Pisa zdobyła nasze serducha. Wrócimy tam lecąc do Sieny! I tak jak obiecaliśmy tak zrobiliśmy.

Zanim dotarliśmy do celu większości zwiedzających, również naszego…czyli do KRZYWEJ WIEŻY, zrobiliśmy sobie bardzo przyjemny spacerek. Spacer zapowiadający, że to miejsce będzie nas wzywalo. Że będziemy chcieli przejść mostem raz jeszcze i może  nie ostatni, że zechcemy pójść na targ i znowu kupić mnóstwo dobroci, że chętnie usiądziemy w knajpce i zamawiając espresso i jegera zatrzymamy myśli.

Aura nie sprzyjała, zatem mamy kolejny powód by tu powrócić.

Informacje praktyczne: 

Lotnisko w Pisie oddalone jest o około 3 kilometry od dworca kolejowego w Pizie i około 4 kilometry od najsłynniejszego zabytku w mieście – Krzywej Wieży.

Jak dotrzeć do centrum? – kolejką z lotniska – 2 przystanki. Kolejki jeżdżą co około 10 minut. Z dworca kolejowego odjeżdżamy z platformy numer 14, natomiast na lotnisku stacja znajduje się wewnątrz obiektu, zaraz obok stanowisk odprawy (w odległości około 40 metrów).

Bilet można kupić w kasach lub w automatach biletowych. Koszt w jedną stronę to 2,70€, w dwie strony – 5,40€. Pamiętajmy o skasowaniu biletu. Kursowanie: – trasa lotnisko – dworzec: 06:53 – 21:03 – trasa dworzec – lotnisko:  06:38 – 22:02

No i oczom ukazała się ta dla której tu ściągają tysiące ludzi. Krzywa Wieża. Jest zdecydowanie najpopularniejszym zabytkiem tego malowniczego miasta. La Torre di Pisa (Krzywa Wieża), której budowę rozpoczęto w XII wieku, a ukończono dopiero w XIV wieku.

Wieża oraz katedra znajdują się na tak zwanym Campbo di Miracole (Plac cudów).

Wieża otwarta jest dla zwiedzających i z jej szczytu można podziwiać piękną panoramę miasta aż do wybrzeża. Na tym samym placu co dzwonnica (Krzywa Wieża) znajdują się jeszcze takie cuda architektoniczne jak marmurowe Baptysterium oraz Katedra (Duomo).

Innym zabytkiem Pizy jest Katedra Santa Maria Assunta z XI wieku, wybudowana w stylu lombardzkim z zabytkowymi drzwiami z brązu. Innymi ciekawymi budynkami są Baptysterium, które łączy w sobie styl romański, gotycki i renesansowy, a także kościół Santa Maria della Spina z XIII wieku.

Cały kompleks powstał pomiędzy XI a XIII wiekiem. Najpierw rozpoczęto budowę katedry (1064), następnie baptysterium (1152), potem wieży (1173), a na końcu Cmentarza Camposanto (1277).

W momencie powstania był to jeden z najwspanialszych kompleksów religijnych na świecie, i do dziś ciężko mu dorównać.

Piazza del Duomo czyli Plac Katedralny w Pizie często tez określany jest jako Piazza dei Miracoli (Plac Cudów). Jest to szeroki, otoczony murem plac w centrum miasta, uznawany za jeden z głównych ośrodków architektury średniowiecznej na świecie. Plac częściowo pokryty jest betonem, ale w znacznej części to także teren trawiasty. Miejsce to zdominowały cztery obiekty architektoniczne, zasługujące na miano niepowtarzalnych przedstawicieli średniowiecznego budownictwa. Są to cztery budowle religijne: cztery wielkie budowle religijne: Duomo (katedra), Campanile (wolnostojąca dzwonnica), baptysterium i Camposanto. Sercem placu jest oczywiście Santa Maria Assunta Duomo, czyli fantastyczna trzynawowa katedra.

Wstęp do każdego z zabytków odbywa się na innych zasadach.

  • Baptysterium, Cmentarz Camposanto oraz Muzeum Sinopie – wejście do każdej pojedynczej atrakcji kosztuje 5€. Chcąc wejść do dwóch z nich możemy zakupić bilet łączony za 7€. Wejście do wszystkich trzech kosztuje 8€. Darmowe wejście: dla osób z ograniczoną mobilnością z opiekunem oraz dla dzieci poniżej 11 lat.
  • Katedra – wejście jest darmowe. Jeśli kupimy bilet do Baptysterium, na cmentarz Camposanto lub do Muzeum Sinopie – do katedry możemy wejść w dowolnym momencie. W przeciwnym wypadku musimy iść do kasy i odebrać darmowy bilet przypisany na konkretną godzinę. Nie jest możliwe wejście do katedry bez biletu.
  • Krzywa Wieża – koszt wejścia 18€. Brak biletów ulgowych dla dzieci. Bilet kupujemy na konkretną godzinę.
  • Wracamy autobusem wprost na lotnisko. Włoskie miasta są naprawdę świetnie skomunikowane, ale najpierw trzeba dojść do przystanku…i znowu piekne widoki…mimo aury

komentarze 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *