Abu Dhabi,  Zjednoczone Emiraty Arabskie

ABU DHABI- PASTELOWY EMIRAT

img_5525

Od razu po 2 godzinnej drodze szukamy taksówki – i co? SZOK! taxi naszą prowadzi kobieta! No… że ja w Emiratach będę przez kobietę wieziona to nie sądziłam. I co nie ma równouprawnienia?

Idziemy na dworzec autobusowy – Al Gubajba – jak nam już dobrze znany…potem specjalnie tam chodziliśmy na soki i jedzenie:) Ale tym razem szukamy luksusowego autobusu. Żelek pisała o osobnych kolejkach dla kobiet i mężczyzn – to teraz zmiana! – osobne kolejki dla obcokrajowców i dla miejscowych. My wchodzimy pierwsi. O jak miło gości się tu traktuje. Autokar faktycznie świetny – tylko bardzo zimno z powodu klimatyzacji. Chusta użyta. Ale i tak mi zimno. Od razu po 2 godzinnej drodze szukamy taksówki – i co? SZOK! taxi naszą prowadzi kobieta! No że ja w Emiratach będę przez kobietę wieziona to nie sądziłam. Super. A trąbiła! A wyzywała na innych kierowców! ja ciągle powtarzam, że co jak co ale Youngowskie style zachowań działają na całym globie bez względu na szerokość i długość geograficzną. To takie moje zboczenie zawodowe. Podobnie jak sprawdzanie które z taktyk negocjacyjnych gdzie na świecie działają. A wiecie że wszędzie działa taktyka na szczeniaczka:)???:)

Ale wróćmy do Abu Dhabi…moze zacznę wyjątkowo od czegoś czego raczej na blogu nie pokazuję…od hotelu. Może się zdarzyć, że miejsce w którym śpimy, mieszkamy wpływa na nasz odbiór otoczenia …jeśliby tak miało by być to powinnam się była zakochać w Abu Dhabi:) Wybrany przez nas hotel był … hm gdybym napisała, że wszyskim tym czego potrzebowałam – to słabo – bo nawet połowy tego luksusu nie potrzebowałam…Był takim oddechem luksusu, ale znośnym cenowo. Poza posiłkami, których w nim nie jadaliśmy – ale to dla mnie tylko dodatkowy bodziec by szukać na ulicy.

img_5261

img_5269

a wieczorami…img_5805

img_5791

img_5799

img_5811

Dbając o vacation balance   idziemy powoli do pierwszego muzeum – które okazuje się nieczynne na kolejne miesiące. I zero info w necie . Eh. W ogóle ciekawe było to, że gdy szukaliśmy Abu Dhabi na googlach to- ukazywała się biała plama. Czyżby tak strzegli samych siebie przed wielkim bratem?

Bierzemy taxi i oglądamy po drodze wpisane na listę- „warto zerknąć” pewne obiekty. Ale celem jest Meczet. Abu nam się bardzo podobało! Gdybym miała opisać jednym słowem byłoby to – PASTELOWE. Takie właśnie jest. Czułam się tam bardzo dobrze, dużo lepiej niż w Dubaju. Nie potrafię tego wyjaśnić racjonalnie. Po prostu odczucie. Ale towarzyszyło i mnie i Wojtkowi – od pierwszych chwil.  img_5288

img_5456

Okolice Ferrari…pełne ludzi – to takie miejsce spotkań rodziców z małymi dziećmi i przystań eleganckich jachtów. My ani już jedno ani jeszcze drugie;)

img_5457

img_5465

img_5492

wracamy – celem jest Meczet…coś niebywałego, cudo i bez dwóch zdań – powalił mnie na kolana. Cieszę się , że postanowiliśmy spędzić tam kilka dni.

Dla mnie Meczet  to architektoniczne dzieło sztuki, które  jest jednym z największych meczetów na świecie opojemności 40.000 wiernych. Składa się on z 82 kopuł, ponad 1000 kolumn, posiada pozłacane 24 karatowym złotem żyrandole i największy na świecie ręcznie tkany dywan. Główna sala modlitewna jest zdominowana przez jednen z największych na świecie żyrandoli o średnicy mierzącej 10 metrów, wysokości 15 metrów i wadze dwanastu ton.Pierwszą ceremonią meczetu był pogrzeb Sheika Zayeda, którego imię nosi świątynia, został on tu też pochowany.

Błyszczące baseny otaczające meczet, wzmacniają jego piękno. Promieniujące w słońcu kolorybiały i złoty w nocy pełnią funkcję oświetlenia odbijając światło Księżyca, wyznaczając jego fazy.

Godziny otwarcia: W przeciwieństwie do innych meczetów w Abu Dhabi, Sheikh Zayed Grand Mosque jest otwarta dla zwiedzających codziennie, oprócz piątku do godz. 16:30, kiedy to otwarty jest tylko dla wiernych.
Godziny otwarcia: sobota – czwartek 9:00 – 22:00 (ostatnie wejście o 21:30), 16:30 –  22:00 w piątki.

img_5293

img_5302

img_5306

img_5323

img_5334

img_5344

img_5340

img_5387

img_5390

cudowne podłogi – w życiu takich nie widziałam i cuda w środku. Eh ten rozmach…

img_5394

img_5408

ja jednak wolałam być na zewnątrz…

img_5412

img_5419

img_5435

img_5428

img_5503

 Fajnego taksiarza łapiemy, który bardzo chce nam pokazać nocą Abu. Jedziemy…Pałac też sie znajdzie na nocnej trasie.

img_5528

img_5534

img_5540

Hotel Emirates Palace -od 2005 r. jest najbardziej luksusowym hotelem na świecie. Koszt budowy wyniósł ponad 3 miliardy USD. Zarządza nim niemiecka sieć hotelowa Kempinski. Zalicza się też do największych hoteli świata. Poprzednio tytuł najbardziej luksusowego hotelu świata nosił hotel Burj Al Arab Dubaju. Hotel uważany jest za jedno z najbardziej dochodowych przedsiębiorstw Zjednoczonych Emiratów Arabskich – po wydobyciu ropy naftowej. Hotel stosuje własną klasyfikacje gości, oznaczając ich „koralowymi”, „perłowymi” i „diamentowymi”. Każdy gość otrzymuje do swej dyspozycji osobistych kamerdynerów na cały czas pobytu. Pracują oni na zmiany, aby przez okrągłą dobę gość był otoczony osobistą opieką, m.in. przy ubieraniu i zarządzaniu posiadanymi bagażami. Hotel obsługuje gości wizyt państwowych, konferencje międzynarodowe i najbogatszych gości świata. Dysponuje 302 pokojami „najbardziej luksusowego luksusu” („deluxe luxury room”) oraz 92 apartamentami. Hotel zatrudnia ok. 2000 pracowników, znających 50 języków świata. Na terenie hotelu znajduje się 17 sklepów międzynarodowych luksusowych sieci handlowych.

Wystrój obiektu korzysta z tradycyjnych, arabskich motywów pałacowych, takich jak wielka kopuła centralna i 114 kopuł obocznych, tworzących dach całego pałacu. Kolor elewacji wypełnia paletę wszystkich odcieni piasku, jakie znaleziono na arabskich pustyniach. Kopuła osłaniająca atrium ma średnicę 42 metrów. Pokryta jest mozaikami z czystego srebra i złota. Nad salą balową, która może pomieścić jednocześnie 2800 uczestników przyjęcia, unosi się kopuła o szerokości 17 metrów. Pozostałe kopuły mają od 3 do 12 metrów szerokości. Wokół hotelu rozciąga się park o powierzchni 1 km², urządzony na styl różnych ogrodów i plaż nadmorskich. Tam własnie po raz pierwszy poczułam zapach pieniędzy. Coś strasznego. Naprawdę. Patrząc na kobiety i mężczyzn…pięknie ubranych – a był to wieczór opery – czułam, że będąc w takiej klasie MUSISZ mieć odpowiedna torebkę i ubranie ODPOWIEDNIEGO projektanta – zasobność zobowiązuje. A ja? Ja każdą złotówkę wydaję na dzieci i ich edukację no i oczywiście na wyjazdy…a dżemy mogę jeść – jescze sama je robię:) niemniej warto wejść do środka…

img_5552

img_5733

img_5738

img_5570

img_5571

img_5573

A tak wygląda w ciągu dnia

img_5713

img_5754

a otoczeniem przepiękne

img_5711

img_5756

ABU DHABI bardzo nas urzekło

img_5695

img_5688

img_5686

img_5699

img_5711

Zrobiłam zdjecie zdjęciu w muzeum tak by przybliżyć wam wręcz kronikarsko – jak wyglądało to miejsce kiedyś…kiedyś czyli w latach 60 XX wieku. Dawno? Nie dawno… Nasuwa się refleksja – jak wiele można dokonać i ile zmienić…tylko gdyby jeszcze czynili to własnymi rękami i wysiłkiem swoich mięśni. Ta metamorfoza to efekt niewolniczej pracy innych ludzi.

img_5706

Postanawiamy oderwać się od tych nawet pastelowych ale jednak budynków i  wyskoczyć na plażę. Już przed wyjazdem upatrzyłam sobie 2 – Corniche beach i Saadiyat beach. Zaczynamy od tej drugiej. Wejście 25 AED – najtańsza opcja -goła opcja, nie że dla nudystów bo to by była już w tej części świata istna rozpusta;) ale bez niczego takiego jak parasol czy leżak. Planowaliśmy się przemieszczać więc zasknerusowaliśmy. Nasze wyjazdy są tanie, ale sympatyczne.

img_5588

img_5589

img_5610

img_5596


10 ciekawych faktów na temat Abu Dhabi  

  1. Na przestrzeni ponad 50 lat, Abu Dhabi zostało przekształcone z pustyni zamieszkanej przez koczownicze plemiona na kwitnące miasto XXI wieku.
  2. Abu Dhabi znajduje się w centrum jednego z najbardziej rozwijających się regionów świata.
  3. Atrakcyjną na krótkie wycieczki częścią Abu Dhabi jestarchipelag z prawie 200 wyspami rozsianymi wzdłuż wybrzeża.
  4. Abu Dhabi jest na drodze do stania się światowym centrum kulturywraz z utworzeniemDzielnica kulturalnej na Wyspie Saadiyat. To wyspa mierząca 27 km2 leżąca 500 metrów od stolicy ZEA jest przekształcona w centrum wypoczynku i kultury.
  5. Emirates Palace jest jednym z najbardziej majestatycznych i bogatych hoteli na świecie. Często błędnie określany jako pałac prezydencki hotel, zdobiony jest złotymi liśćmi, marmurem i prawie 1000 kryształowymi żyrandolami Swarovskiego. Abu Dhabi ma również inne wspaniałe hotele i ikoniczne budynki w tym Yas Hotel, jedyny na świecie międzynarodowy hotel Formuły 1 ™ i Hyatt Capital Gate.
  6. Abu Dhabi oferuje fantastyczne zaplecze rekreacyjne.Wybierz jedną z fascynujących wycieczek po mieście, czy na safari po pustyni. Zagraj w golfa na jednym z trzech pól golfowych,  lub odwiedź Wielki Meczet – najbardziej imponujący budynek religijny i narodowy punkt orientacyjny. Zdecyduj się na uprawianie sportów wodnych w ciepłych, spokojnych wodach Abu Zabi lub na wycieczkę do Ferrari World Abu Dhabi, największego na świecie krytego parku rozrywki z najszybszym na świecie roller-coaster’em.
  7. Odwiedzający mają możliwość doświadczyć autentycznego smaku kultury arabskiej i jej dziedzictwa.
  8. Abu Dhabi znajduje się wklimacie subtropikalnym,co oznacza, że słońce świeci tu prawie każdego dnia.
  9. Abu Dhabi co roku gości Mistrzostwa Świata w Formuła 1 ™.Ten międzynarodowy wyścig to wydarzenie światowej klasy. W Abu Zabi wyścig rozpoczyna się za dnia, a kończy wieczorem. Tor Yas Marina, na którym odbywają się wyścigi leży na wyspie o tej samej nazwie. Obok toru stoi świetny kompleks rozrywkowy Świat Ferrari.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *